Kiedy może dojść do adopcji?

Kiedy może dojść do adopcji?

Adopcja to sprawa najwyższej wagi. W związku z tym nie dziwi ilość testów i miesięcy przygotowań zanim chętni rodzice zaopiekują się dzieckiem. Obecnie w Polsce możliwe są trzy metody przysposobienia niepełnoletniego. Czym się charakteryzują?

Przede wszystkim ogromne znaczenie ma dobro dziecka, które często posiada dość brutalną przeszłość i krzywdzące doświadczenia. Pod uwagę brane są wówczas różne czynniki, które wpłyną na poprawę warunków psychicznych dziecka oraz przyniosą korzystne środowisko do rozwoju i codziennego życia.

Dość istotny jest także wiek przysposabianego dziecka, ponieważ im dziecko starsze tym większa ma potrzeby i trudniej wykorzenić złe nawyki. Należy włożyć ogrom pracy w prawidłowe wychowanie, pokazanie wzorców i nakierowanie na dobrą drogę. Młodsze dziecko łatwiej ukierunkować i pokazać mu właściwe zachowania.

Największe szanse na przysposobienie ma rodzina pełna (małżonkowie i ewentualnie dzieci). Zwykle jedna osoba nie jest brana pod uwagę głównie dlatego, że nie stworzy prawdziwego domu dla dziecka.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Dziecko i prawo 1Comments

Co zrobić, gdy zaginie dziecko?

W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o zaginięciu lub porwaniu niepełnoletniego dziecka. W większości są to sytuacje przypadkowe, niedopatrzenie rodziców lub opiekunów. Czasami jednak zniknięcie dziecka jest wynikiem działań

Dziecko i prawo 2 komentarze

Dlaczego jest tak mało dziennych opiekunów?

Zgodnie z postanowieniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej powołano etat opiekuna dziennego. Ma on świadczyć pomoc w zakresie opieki nad dziećmi w określonych sytuacjach. Kiedy można skorzystać z opiekuna dziennego?

Dziecko i prawo 1Comments

Składamy wniosek o paszport dla dziecka

Ustawa z dnia 25 maja 2012 r. wprowadziła kilka istotnych zmian w sprawie ubiegania się o paszporty dla dzieci. Przede wszystkim wydłużono termin ważności paszportów. Dokument dzieci poniżej 5 roku

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 10:59 Reply
    Adopcją powinni się zainteresować pary, które nie mogą zajść w ciążę. Jest tyle niechcianych dzieci..

Leave a Reply