Jakie są rodzaje reklamacji?
Podstawą wniesienia reklamacji jest wystąpienie wady lub uszkodzenia na zakupionym towarze. Jednak dysfunkcja ta musi mieć charakter fabryczny, czyli nastąpiła bez ingerencji człowieka. Jakie rodzaje reklamacji są dopuszczalne w polskim prawie? Co może wybrać konsument?
Przede wszystkim sprzedawca musi zadecydować czy towar lub rzecz nadaje się do naprawy. W przypadku małych i drobnych uszkodzeń wystarczy szybka pomoc i produkt ponownie nadaje się do użytku. Wówczas reklamacja zostaje rozpatrzona pozytywnie.
Jeśli okaże się, że zakupiony towar jest na tyle zniszczony, że naprawa jest niemożliwa lub przewyższałaby wartość rzeczy, wówczas sprzedawca proponuje wymianę produktu na nowy. Jeśli nie ma już takiego samego modelu, wtedy wskazuje się rzeczy o podobnym limicie cenowym.
Naprawa i wymiana powinny być przeprowadzane bezpłatnie, w ramach przysługującej każdemu konsumentowi prawa do reklamacji.
Oprócz dwóch powyższych metod istnieje jeszcze jedna. Stosowana jest w przypadku, gdy towar nie może zostać naprawiony, a sklep nie jest w stanie zapewnić produktu o podobnych warunkach technicznych. W takich sytuacjach konieczny będzie zwrot gotówki za niedziałający towar.
Należy pamiętać, że podstawą każdej reklamacji jest posiadanie czytelnego rachunku lub faktury. Często dane na papierze kasowym bledną i trudno rozczytać wszystkie informacje. Zaleca się kserowanie lub przechowywanie wśród innych dokumentów.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak skutecznie reklamować towar?
Codziennie tysiące Polaków dokonuje różnego rodzaju zakupów. Często są one spontaniczne, dokonywane pod wpływem emocji, ciekawej promocji czy chwilowego zainteresowania. Kupowane towary nie są oglądane i sprawdzane. Po powrocie do
Na co skarżą się konsumenci?
Konsumenci w kraju, ale także w Europie, są chronieni całym mnóstwem praw i ustawowych przepisów. Mogą ubiegać się o reklamowanie i oskarżenie jeśli sprzedający w bezwzględny sposób omija unijne ustalenia.
Gdzie szukać pomocy w sprawie reklamacji pojazdu?
Jako konsumenci jesteśmy chronieni przez szereg ustaw i mamy prawo do składania reklamacji w każdej sytuacji. Jeśli wynajęty przez nas samochód nie spełnia naszych oczekiwań powinniśmy zgłosić to wynajmującemu. W
2 komentarze
isiek
10 sierpnia, 14:18Małgorzata
10 sierpnia, 18:24