Co zrobić, aby po śmierci bank oddał pieniądze naszym bliskim?

Co zrobić, aby po śmierci bank oddał pieniądze naszym bliskim?

Szacuje się, że na kontach bankowych osób zmarłych może zalegać nawet 15 mld zł. Aby taki los nie spotkał naszych oszczędności warto stworzyć spis instytucji finansowych, który poinformuje naszych spadkobierców gdzie powinni ich szukać. Expander zachęca również do składania w bankach dyspozycji na wypadek śmierci, co znacznie ułatwi naszym bliskim odzyskanie pieniędzy tam ulokowanych. Jeśli natomiast nie mamy wysokich oszczędności warto rozważyć zabezpieczenie rodziny za pomocą ubezpieczenia na życie.

Pieniądze zmarłych zalegają w bankach z prostej przyczyny – nie zgłaszają się po nie spadkobiercy. Czasami dana osoba po prostu nie miała nikogo bliskiego, kto mógłby domagać się spadku. Niejednokrotnie zdarza się jednak tak, że spadkobiercy są, ale po prostu nie wiedzą o istnieniu danego konta. Nikt nie pyta przecież wszystkich możliwych instytucji czy prowadziły jakieś produkty finansowe zmarłego. Zgłaszają się głównie do tych, których dokumenty znajdą w jego mieszkaniu. Na przestrzeni lat umowy mogą jednak ulec zniszczeniu.

Spis instytucji finansowych

W ostatnim czasie pojawił się pomysł, aby pieniądze zmarłych, po które nikt się nie zgłosił do banku, były przekazywane organizacjom pozarządowym. Jeśli wolimy jednak, aby oszczędności po śmierci trafiły do naszych bliskich, powinniśmy stworzyć spis wszystkich posiadanych produktów finansowych. Warto w nim uwzględnić w jakich instytucjach posiadamy lokaty, konta bankowe, ubezpieczenia na życie, jednostki funduszy inwestycyjnych, obligacje, akcje oraz inne aktywa. Co ważne, taka lista może być pomocna także dla nas samych. Dla przykładu jeśli mamy kilka rachunków, czasami zdarza się, że o niektórych zapominamy. To zwykle kończy się problemami wynikającymi z zaległości w regulowaniu opłat za konto czy kartę. Spis powinien więc uchronić nas przed takim zagrożeniem. Najlepiej, aby zawierał on przynajmniej nazwy instytucji z usług których korzystamy.

Dyspozycja na wypadek śmierci

Oprócz poinformowania spadkobierców gdzie mają szukać naszych oszczędności, możemy również ułatwić im szybkie przejęcie pieniędzy. Standardowo bank wypłaci oszczędności zmarłego dopiero wtedy, gdy rozstrzygnięte zostanie postępowanie spadkowe. Starając się o wypłatę nasi bliscy będą musieli przedstawić w banku odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo wypis zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia, sporządzony przez notariusza. Zanim jednak uda się te dokumenty uzyskać może minąć nawet ponad pół roku.

Możemy jednak sprawić, że bank będzie miał obowiązek przekazać nasze oszczędności wskazanym przez nas osobom bez potrzeby czekania na decyzję sądu. W tym celu należy w banku złożyć tzw. dyspozycję na wypadek śmierci. Trzeba jednak mieć na uwadze kilka rzeczy. Po pierwsze, wyznaczona przez nas osoba lub osoby i tak same muszą zgłosić się do banku i poinformować o naszej śmierci. Po drugie, za pomocą takiej dyspozycji pieniądze można przekazać wyłącznie swojej rodzinie (małżonkowi, wstępnym, zstępnym i rodzeństwu). Po trzecie, ograniczona jest też kwota. Suma wypłat dla wszystkich wskazanych przez nas osób nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Obecnie taki maksymalny limit wynosi więc ok. 78 tys. zł.

Ubezpieczenie na życie

W kontekście śmierci problemem wielu młodych rodziców może być jednak brak oszczędności, które mogliby zostawić swoim dzieciom. Nierzadko po prostu nie zdążyli jeszcze odłożyć zbyt wiele. Rozwiązaniem ich problemu jest ubezpieczenie na życie. Dzięki niemu ochrona w postaci wysokich świadczeń jest zapewniona od razu, zaraz po rozpoczęciu opłacania składek lub kilkumiesięcznym okresie karencji. Warto też dodać, że nie należy obawiać się tego, że wydając środki na ochronę pozbawiamy się możliwości gromadzenia oszczędności. Na rynku funkcjonują bowiem ubezpieczenia dające nie tylko ochronę, ale również gwarantujące zwrot wpłaconych pieniędzy w przypadku, gdy ubezpieczony nie umrze w określonym terminie. Dla przykładu 30-latek może ubezpieczyć się na kwotę 200 000 zł płacąc co miesiąc np. 173,92 zł. Jeśli po dwudziestu latach nadal będzie żył, ubezpieczyciel odda mu jego pieniądze, czyli 41 740 zł (20 lat * 12 miesięcy * 173,92 zł). Może też wybrać zwykłe ubezpieczenie bez zwrotu, ale z niższą składką wynoszącą np. 69,22 zł.

Ubezpieczenie na życie może też być dobrym zabezpieczeniem bliskich jeśli spłacamy kredyt hipoteczny. Jeśli jest to kredyt we frankach to nasi bliscy mogą być zmuszeni nawet do odrzucenia spadku, ponieważ wysokość zadłużenia niejednokrotnie przewyższa wartość mieszkania. Również i ten problem pozwala rozwiązać ubezpieczenie na życie. Jego zaletą jest to, że świadczenie wypłacone wskazanej przez nas osobie nie wchodzi w skład masy spadkowej. Dlatego nawet jeśli nasza rodzina będzie zmuszona do odrzucenia spadku, to i tak będzie mogła zatrzymać pieniądze z ubezpieczenia.

Jarosław Sadowski

Główny analityk
Expander Advisors

You might also like

Wiadomości 0 Comments

W jaki sposób ZUS kontroluje firmy?

Zgodnie z obowiązującym prawem ZUS może kontrolować przedsiębiorstwa. Zazwyczaj chodzi o regulowanie płatności i świadczeń do budżetu państwa. Jak wyglądają kontrole? Na jakiej podstawie wybiera się konkretne firmy? Na wstępie

Wiadomości 0 Comments

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

Wiadomości 0 Comments

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy dla mieszkańców Europy Wschodniej

Dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka i powstające nowe miejsca pracy sprawiają, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem pracy dla cudzoziemców, przede wszystkim ze Wschodu. W ubiegłym roku w Powiatowych Urzędach Pracy zarejestrowano ponad 782

12 komentarzy

 1. beatak
  04 sierpnia, 18:29 Reply
  To wszystko w praktyce nie wygląda zbyt kolorowo. Często bank pieniędzy oddać nie chce. To samo jest z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Trzeba czytać, jaką umowę się podpisuje.
  • Maciej90
   15 sierpnia, 00:50 Reply
   Masz 100 procent racji. Każdą umowę najlepiej przeczytać kilka razy, aby nie stać się mądrzejszymi dopiero po przysłowiowej szkodzie.
 2. czesio
  06 sierpnia, 18:12 Reply
  Pieniądze zmarłych zalegają w bankach z prostej przyczyny – nie zgłaszają się po nie spadkobiercy, a to jest ogromny błąd.
  • JanW
   15 sierpnia, 00:49 Reply
   Weź pod uwagę sytuację, że spadkobiercy nie zawsze są informowani o czekających na nim spadku a to również wielki błąd i niedopatrzenie.
 3. JanW
  11 sierpnia, 01:05 Reply
  Pozostaje pytanie ile czasu zajmie takie walczenie z wszystkimi instytucjami, aby odzyskać pieniądze.
  • Lukasz17
   11 sierpnia, 01:06 Reply
   Uwierz, że czasem może to zająć więcej czasu niż mogłoby się wydawać. Nie wiem, czy czasem warto się w to bawić.
   • JanW
    11 sierpnia, 01:07 Reply
    Doskonale zdaję sobie z tego sprawę i szczerze powiedziawszy właśnie dlatego napisałem komentarz w takim tonie.
 4. kacperos
  16 sierpnia, 23:50 Reply
  A jaki rodzaj ubezpieczeń banki wypłacają bezproblemowo - to znaczy w jak najszybszym terminie i bez multum formalności?
  • JanW
   16 sierpnia, 23:51 Reply
   Muszę Cię zmartwić, ponieważ z większością, jeśli nie z wszystkimi ubezpieczeniami jest masa formalności i trzeba przeznaczyć na to sporo czasu.
   • kacperos
    16 sierpnia, 23:52 Reply
    Niestety nie takiej odpowiedzi oczekiwałem, liczyłem na jakąś bardziej optymistyczną wersję, ale mimo wszystko dzięki za wyrażenie zdania!
    • JanW
     16 sierpnia, 23:53 Reply
     Znaczy się zdarzają się pewnie pojedyncze sprawy, które udaje się zamykać w szybkim terminie, ale w mojej ocenie jest ich bardzo niewiele.
 5. agula
  30 grudnia, 15:41 Reply
  Powiem szczerze, że nie chciałabym być w sytuacji gdzie muszę się ubiegać o pieniądze po moich bliskich. To straszne uczucie.

Leave a Reply