Jak od 2015 roku rejestrować samochód z Wielkiej Brytanii?
Już w styczniu 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, które posiadają kierownicę z prawej strony. Jest to wynik konsultacji i ustaleń przeprowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
W odniesieniu do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Minister Infrastruktury i Rozwoju podjął decyzję o zmianie dwóch zapisów. Dzięki temu polskie prawo będzie bardziej dostosowane do panujących realiów i adekwatne do potrzeb społeczeństwa. Wszystkie zapisy były dokładnie konsultowane z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Rewolucje ustawowe dotknęły: metod organizowania i prowadzenia badań technicznych ( z uwzględnieniem ostatecznego kształtu wszystkich dokumentów) oraz warunków technicznych sprowadzanych pojazdu. Od stycznia w Polsce możliwa będzie rejestracja angielskiego samochodu, który posiada kategorię M1 (osobowy dla maksymalnie 8 pasażerów) i homologację WE lub wcześniej był użytkowany na terenie Unii Europejskiej (oraz zarejestrowany).
Aby procedura rejestracyjna nie wiązała się z komplikacjami należy właściwie wyregulować światła tylne, przednie oraz przeciwmgłowe, zakupić prędkościomierz w km/h oraz specjalistyczne luterko peryskopowe.
Wraz z wprowadzeniem nowych regulacji skończą się wielkie problemy kierowców zainteresowanych brytyjskimi samochodami oraz handlarzy, którzy regularnie sprowadzają samochody z Anglii. Umożliwienie rejestracji to także koniec remontów i przekładania kierownicy na drugą stronę. Jednocześnie mniejsze koszty i brak ingerencji w jeden z najważniejszych układów pojazdu.
Zmianom ulegną również zasady przeprowadzania przeglądów technicznych. Dotychczas przeprowadzenie badań nie było możliwe lub wiązało się z ogromnymi kosztami. Od stycznia stacje diagnostyczne mogą przystosowywać sprzęt i maszyny również do pojazdów z kierownicą po prawej stronie.
Za największy problem uważano jednak zawsze ubezpieczenie OC. Polskie firmy nie chciały oferować ciekawych rozwiązań właścicielom angielskich samochodów i skazywały ich na wysokie opłaty oraz ogromne ryzyko. Nic dziwnego, bowiem zmiana perspektywy na drodze często kończy się wypadkiem i nieprzyjemnościami dla obu stron. Już niedługo ma się to zmienić, a warunki ubezpieczeniowe zostać dostosowane do realnego zapotrzebowania kierowców.
You might also like
Prawnicy podzieleni w sprawie powołania B. Misiewicza do rady nadzorczej PGZ
Od początku września kontrowersje budzi powołanie rzecznika ministra obrony narodowej Bartłomieja Misiewicza do rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zdaniem polityków młody dyrektor nie ma do tego kompetencji. Według Pawła Rymarza, partnera
Markowi Belce na plus trzeba zaliczyć udane interwencje walutowe
Zakończyła się sześcioletnia kadencja prezesa NBP prof. Marka Belki. Przypadła ona już po najostrzejszej fazie kryzysu finansowego, ale natrafiała również na wyzwania związane ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego, słabością czy zmiennością
Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!
W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!