W jaki sposób szacuje się wysokość grzywny?

W jaki sposób szacuje się wysokość grzywny?

Zgodnie z ustaleniami polskiego prawa funkcjonuje przynajmniej kilka metod dyscyplinowania niebezpiecznych obywateli. Wśród rozwiązań stosowanych przez sąd znajduje się kara pozbawienia wolności, areszt tymczasowy, prace społeczne lub mandat karny. Ostatnia metoda stosowana jest w przypadku mniejszych wykroczeń. Na jakiej zasadzie jest szacowana? Kiedy powinna zostać wybrana?

Po pierwsze należy wyjaśnić, że kara grzywny jest obliczana w ramach dziennej stawki. W związku z tym ostateczna suma zależy od możliwości finansowych skazanego, sytuacji społecznej lub zawodowej oraz adekwatna do popełnionego czynu. Wedle obliczeń kara może się wahać od 100 do ponad 1 mln zł.

Kara grzywny stosowana jest często w odniesieniu do wykroczeń oraz przestępstw, które miały związek z naruszeniem porządku publicznego, prawa skarbowego lub z chęci uzyskania dużego zysku. Często sąd pozwala zastąpić karę więzienia wysoką grzywną.

Sąd wybiera karę grzywny, aby nie osadzać winnego w więzieniu, odcinać od rodziny i znajomego środowiska, konfrontować z niebezpiecznymi przestępcami, obciążać psychicznie i dodatkowo demoralizować i narażać budżet państwa na wyżywienie i życie codzienne więźnia.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czym jest dodatek kombatancki?
Next Jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje firmy?

You might also like

Prawo karne 0 Comments

Jakie kary za narkotyki?

Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, który wciąż bardzo surowo traktuje posiadaczy narkotyków. Nadal nie została zreformowana ustawa wprowadzona lata temu, niepasująca do obecnych realiów. Jak zatem wygląda

Prawo karne 0 Comments

Legalny podsłuch

W ostatnim czasie zmianie uległy przepisy mówiące o podsłuchach zakładanych przez policję. Do niedawna wniosek o założenie podsłuchu nie musiał być wyczerpująco uzasadniony. Jak jest teraz? Podsłuch to typowe działanie

Prawo karne 0 Comments

Prawa i obowiązki świadka koronnego?

Świadek koronny to osoba, która wyraziła zgodę na przekazywanie informacji istotnych w całym postępowaniu pod warunkiem, że kara zostanie maksymalnie zminimalizowana. Świadek koronny to kluczowa postać w procesach sądowych, posiada

1 Comment

  1. Andrzej
    11 sierpnia, 18:27 Reply
    Spory rozrzut. Można gdzieś znaleźć rozpiskę grzywny dla danego wykroczenia, czy też wszystko jest rozpatrywane indywidualnie? Jeśli druga opcja, to przez sądem stoi duża odpowiedzialność.

Leave a Reply