Co zrobić, gdy zaginie dziecko?

Co zrobić, gdy zaginie dziecko?

W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o zaginięciu lub porwaniu niepełnoletniego dziecka. W większości są to sytuacje przypadkowe, niedopatrzenie rodziców lub opiekunów. Czasami jednak zniknięcie dziecka jest wynikiem działań planowanych, głównie w krajach biednych. Gdzie szukać pomocy w przypadku porwania lub zaginięcia?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że Unia Europejska bardzo mocno zainteresowała się tym zjawiskiem i poczyniła wiele kroków zmierzających do poprawy sytuacji. W pierwszej kolejności wprowadzono infolinię dla dzieci zaginionych oraz ich rodzin (tel. 116 000), która funkcjonuje we wszystkich krajach wspólnoty.

Każdy zaniepokojony zaginięciem lub porwaniem może zadzwonić na infolinię o każdej godzinie dnia i nocy oraz uzyskać wskazówki i niezbędną pierwszą pomoc. Zazwyczaj pierwsze godziny po zniknięciu są najważniejsze i mogą okazać się kluczowe dla akcji poszukiwawczej.

Ważne jest, aby niezwłocznie zawiadomić policję (szczególnie w przypadku małych dzieci, w wieku przedszkolnym), która uruchomi pierwsze działania oraz wyśle patrole. Jeszcze w pierwszej dobie po zaginięciu warto poinformować fundacje oraz organizacje zajmujące się osobami zaginionymi.

W ostatnim czasie portale społecznościowe stały się bardzo popularne, stanowią główne źródło wymiany informacji. To dobre miejsce na umieszczenie ogłoszenia o zaginięciu, rozesłanie wiadomości do znajomych, aby zaangażować jak najwięcej osób.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Dziecko i prawo 1Comments

Czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka?

Na straży respektowania praw dziecka w Polsce stoi powołany specjalnie w tym celu Rzecznik Praw Dziecka. Pełni bardzo ważną rolę społeczną, stanowi pomoc prawną dzieciom i ich rodzinom oraz monitoruje

Dziecko i prawo 1Comments

Kiedy może dojść do adopcji?

Adopcja to sprawa najwyższej wagi. W związku z tym nie dziwi ilość testów i miesięcy przygotowań zanim chętni rodzice zaopiekują się dzieckiem. Obecnie w Polsce możliwe są trzy metody przysposobienia

Dziecko i prawo 0 Comments

Zasady porozumienia wychowawczego

Porozumienie wychowawcze to ustalenie i sprawiedliwe przyznanie praw rodzicielskich do opieki nad dzieckiem lub dziećmi. Zwykle decyzja zapada podczas sprawy rozwodowej, a kwalifikacji dokonuje sąd. Od czego zależy wyrok i

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 10:53 Reply
    Sprawy z zaginięciem dziecka są bardzo trudne. Nie dość, że są trudne to dodatkowo jeszcze wrażliwe.

Leave a Reply