Czym jest absorpcja?

Czym jest absorpcja?

Prawo polskie dopuszcza łączenie kilku kar pozbawienia wolności w związku z popełnieniem różnych przestępstw. Stosuje się różne metody sumowania i orzekania kar więzienia. Jakie zasady stosuje się w polskich sądach? Czym jest metoda absorpcji?

Największa kara możliwa do przyznania to 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie. Zwykle są nakładane na bezwzględnych przestępców, którzy popełnili kilka zbrodni lub czynów zabronionych. Często stosowana jest wobec wieloletnich kryminalistów oraz osób stanowiących zagrożenie dla otoczenia.

W Polsce stosuje się pięć zasad sumowania kar. Pierwsza, najczęściej stosowana, jest zasada kumulacji (czyli dodania wszystkich kar i połączenie w jedną). Następnie kara absorpcji (brana jest pod uwagę najwyższa kara, niższe są pomijane), asperacji (liczy się najwyższa kara, ale może zostać zaostrzona), mieszana redukcyjna (oznacza obniżenie kary do najniższej zastosowanej) oraz mieszana według zasady asperacji (liczy się kara najwyższa z tych wydanych pojedynczo).

Równie często, jak zasada kumulacji, stosowana jest zasada absorpcji. Stosowana jest szczególnie w przypadku, gdy skazany otrzymał kilka wyroków. Za podstawę do osadzenia uważa się ten najwyższy i pomija się pozostałe. Oznacza to, że w przypadku dożywocia i pozostałych mniejszych kar, przestępca skazywany jest na więzienie do końca życia.

W przypadku przynajmniej dwóch kar po 25 lat więzienia sąd stosuje kumulację i od razu przyznaje dożywocie.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Nowe świadczenia dla osób bez pracy
Next Prawa i obowiązki świadka koronnego?

You might also like

Kodeks karny 0 Comments

Przedterminowe wypisanie z zakładu karnego

Przestępca, który otrzyma wyrok pozbawienia wolności zmuszony jest do odbywania kary w wyznaczonym terminie. Czasami zdarzają się przypadki, kiedy skazany wykazuje skruchę i robi wszystko, aby się zmienić i pójść

Wiadomości 0 Comments

Co z przestępstwem poza Polską?

Podejrzany może zostać uznany za przestępcę dopiero wtedy, kiedy sąd udowodni, że w określonym miejscu i czasie dopuścił się czynów ustawowo zabronionych. Co w sytuacji, gdy obywatel Polski popełni przestępstwo

Kodeks karny 0 Comments

Czy ukaranie za granicą może mieć skutki w Polsce?

W Polsce wszczęcie postępowania karnego może mieć miejsce, mimo że, orzeczenie zapadło poza granicami kraju. Na poczet orzeczonej kary sąd zalicza okres pozbawienia wolności za granicą oraz odrabianą tam karę,

2 komentarze

  1. Kance
    15 maja, 23:40 Reply
    Sąd nie ma obowiązku wymierzania kary dożywocia dokonując łączenia dwóch kar 25 lat pozbawienia wolności, ale może ją wymierzyć. Różnica niby drobna, ale zasadnicza.
  2. Maciek
    09 sierpnia, 19:42 Reply
    W sumie bardzo dobrze. Już myślałam, że jak ktoś ma kilka lat po 4-5 lat to dostanie jedną i koniec. Mimo wszystko mam nadzieję, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a nie że ktoś siedzi z kalkulatorem i wylicza kary.

Leave a Reply