Prawo autorskie w prawie pracy
Istnieją pewne ograniczenia w prawach twórców do swoich dzieł. Jedno z nich ma miejsce wtedy, gdy twórca jest pracownikiem. Czy pracodawca ma prawo do utworów wykonywanych przez pracownika? Jeżeli tak to kiedy?
Prawo pracy w prawie autorskim
Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, „Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.” i ust. 3 „Jeżeli umowa o pracę nie stanowi inaczej, z chwilą przyjęcia utworu pracodawca nabywa własność przedmiotu, na którym utwór utrwalono.”.
Utwór pracowniczy to utwór, który powstał w ramach świadczenia przez pracownika nałożonych na niego obowiązków.. Pracownik nie musi być zobowiązany do działalności twórczej, co nie oznacza, że przy wykonywaniu przez niego obowiązków utwór powstać nie może..
Nie będzie jednakże utworem pracowniczym taki utwór, który powstał przy okazji pełnienia obowiązków przez pracownika, nawet gdy powstał on przy użyciu narzędzi lub materiałów pracodawcy, lub przy pomocy finansowej udzielonej przez pracodawcę.
Pracodawca a twórca
Pracodawca nie nabywa praw autorskich do utworu tak jak twórca, czyli w sposób pierwotny, w chwili ustalenia utworu. Pracodawca nabywa majątkowe prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika dopiero z chwilą jego przyjęcia. Osobiste prawa autorskie pozostają przy twórcy, o ile strony nie zastrzegły inaczej w umowie.
Strony mogą bowiem w umowie odmiennie określić zasady wskazane w ustawie. Dotyczy to na przykład pól eksploatacji, licencji lub sposobu przejścia praw. Istnieje też możliwość większego ograniczenia praw pracownika przez pracodawcę niż wskazuje to ustawodawca.
Zakres nabycia praw autorskich
Do nabycia utworu dochodzi poprzez każdy rodzaj zachowania się pracodawcy, również w sposób dorozumiany – pracodawca może po prostu zacząć korzystać z utworu.
Ustawa określa, że pracodawca nabywa prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Gdy nie da się wprost określić ww. granic, należy wziąć pod uwagę zakres określony w umowie, rodzaj utworu, a nawet przyjęte w firmie zwyczaje.,
Istotną kwestią są prawa zależne, które także powinien nabyć pracodawca. W przeciwnym wypadku pracownik mógłby w znacznym stopniu ograniczyć możliwości pracodawcy przy korzystaniu z utworu.
Gdy pracodawca nie przyjął utworu
Warto zwrócić uwagę także na art. 12 ust. 2 ustawy zgodnie z którym „Jeżeli pracodawca, w okresie dwóch lat od daty przyjęcia utworu, nie przystąpi do rozpowszechniania utworu przeznaczonego w umowie o pracę do rozpowszechnienia, twórca może wyznaczyć pracodawcy na piśmie odpowiedni termin na rozpowszechnienie utworu z tym skutkiem, że po jego bezskutecznym upływie prawa uzyskane przez pracodawcę wraz z własnością przedmiotu, na którym utwór utrwalono, powracają do twórcy, chyba że umowa stanowi inaczej. Strony mogą określić inny termin na przystąpienie do rozpowszechniania utworu.”
Omawiany przepis mówi nam o tym, że pracodawca musi w ciągu 2 lat od przyjęcia utworu, zacząć go rozpowszechniać. W innym wypadku prawa powracają do twórcy utworu, czyli pracownika. Strony mogą zgodnie ustalić w umowie odmienne warunki rozpowszechniania.
Arkadiusz Szczudło – prawnik w kancelarii IP Legal Adwokaci i Radcowie Prawni – www.iplegal.warszawa.pl
You might also like
Firmy stawiają na cyfrową transformację. Na chmurę, analizę danych i mobilność przeznaczą 60 proc. budżetu na IT
W ciągu najbliższych pięciu lat firmy zainwestują w chmurę obliczeniową 500 mld dol. W centrum cyfrowej rewolucji, na którą stawiają przedsiębiorstwa z każdej branży, znajdą się również rozwiązania big data, mobilność, internet
Co należy do obowiązków komandytariusza?
Wśród różnych spółek funkcjonujących w kraju dużym zainteresowaniem cieszy się spółka komandytowa. Powoływana jest do życia na podstawie umowy w postaci aktu notarialnego. W jej skład wchodzą członkowie, którzy w
Plusy i minusy ustawy suwakowej
Aktualnie w Polsce wiele dyskutuje się w temacie równości płci, walki feministek o należne prawa, zajęć edukacyjnych i konfliktów pomiędzy kobietami a mężczyznami. Wszelkie problemy miała rozwiązać ustawa suwakowa. Na
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!