Ile kosztuje izba wytrzeźwień?
Izby wytrzeźwień to instytucje, które działają w Polsce od 1956 roku. Znajdują się w dużych miastach i opłacają je samorządy powiatowe. Zgodnie z przepisami odwozi się tam osoby pod wpływem alkoholu, które naruszyły porządek publiczny. Ile trzeba zapłacić za pobyt w izbie wytrzeźwień?
Według uchwały zatrzymanie w izbie wytrzeźwień w roku poprzednim było darmowe. Jednak ustalenia na temat wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi sprawiły, że za pobyt w izbie należy płacić.
Wysokość opłaty uzależniona jest od miejsca, wykorzystania narzędzi pomocy oraz innych czynników (środki przymusu). Mimo tego najwyższa kwota za pobyt nie powinna łącznie przekroczyć 300 zł.
Zatrzymany w izbie wytrzeźwień ma 14 dni na spłacenie zobowiązania. Przekazanie środków powinno nastąpić na podstawie wezwania do zapłaty. Jeśli ustawowy termin zostanie zignorowany może zostać włączone postępowanie egzekucyjne.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Przestępstwa cardingowe
Przestępstwa cardingowe od dobrej dekady znane są sądownictwu polskiemu. Związane są z nadużyciami kart płatniczych oraz kradzieżami z kont bankowych. Odbywają się z zastosowaniem nowoczesnych technik i trudno dostrzeganych metod.
Jak karać stalking?
Wraz z rozwojem technologicznym na świecie wzrasta zagrożenie i rodzą się niechciane i nieprzewidziane komplikacje z tym związane. Przykładem może być chociażby stalking, który dawno temu zadebiutował za granicą, a
Kiedy wszczynane jest śledztwo?
W sytuacji, gdy zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego wszczynane jest śledztwo. Zazwyczaj dotyczy poważniejszych przestępstw, które skończyły się zabójstwem lub ciężkim uszczerbku na zdrowiu. Oświadczenie o rozpoczęciu śledztwa wydaje sąd,
4 komentarze
Maria
09 sierpnia, 13:04Małgorzata
11 sierpnia, 18:24neonet
15 grudnia, 19:48tylka
17 grudnia, 20:46