Kiedy można przeszukiwać osoby niepełnoletnie?

Kiedy można przeszukiwać osoby niepełnoletnie?

Rewizja to procedura stosowana w celu zweryfikowania lub wykrycia niebezpiecznych narzędzi lub środków odurzających. Zazwyczaj wybierana w stosunku do osób dorosłych, które działają podejrzanie lub wcześniej nieodpowiednio reagowali. Jak operacja wygląda w przypadku niepełnoletnich?

Zgodnie z prawem nieletni może zostać przeszukany, gdy przebywa w ośrodku wychowawczym lub innym, który monitoruje jego normalne życie i funkcjonowanie. Realizowane jest przez wychowawcę w określony sposób.

Po pierwsze musi być zidentyfikowany powód kontroli osobistej. Wielokrotnie przyczyną jest dysponowanie niebezpiecznymi przedmiotami lub próba ucieczki. Trzeba jednak wiedzieć, że nie należy sprawdzać bagaży, pokoi, w których mieszka niepełnoletni oraz pojazdów.

Niestety ustawa, która określa metody organizowania kontroli jest niepełna i zabrakło w niej podstawowych wiadomości na temat pełnego postępowania. Do teraz trudno stwierdzić, kiedy przeszukanie jest konieczne, a kiedy tylko zalecane, jak przeprowadzić i udokumentować czynność oraz działać w zgodzie z innymi przepisami.

red. Justyna Blahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wykroczenia 1Comments

Jak sąd przeprowadza dochodzenie?

Każde postępowanie przygotowawcze może być prowadzone na podstawie śledztwa lub dochodzenia. Pierwsza metoda wykorzystywana jest w przypadku podejrzenia o popełnieniu czynu zabronionego. W jakich sytuacjach przeprowadza się dochodzenie? Jak wygląda

Wykroczenia 0 Comments

Czy można nie przyjąć mandatu?

Mandat to kara finansowa lub w postaci punktów karnych (w przypadku wykroczeń drogowych). Jest alternatywną formą wymierzania kary i mniej inwazyjną. Może zostać wypisany przez policję, straż miejską, kontrolera komunikacji

Wykroczenia 0 Comments

Jakie kary za korzystanie z czyjegoś mienia?

Każdy, kto nabył mienie zgodnie z prawem może z niego w pełni korzystać. W chwili zakupu lub otrzymania staje się jedynym właścicielem. Korzystanie z przedmiotów bez wiedzy lub zgody osoby

5 komentarzy

 1. Grześ
  21 września, 22:21 Reply
  Kiedyś mojego syna zatrzymała policja i zrobiła "rewizję osobistą" w miejscu publicznym. Oczywiście nic nie miał, ale czy to było w porządku? Zatrzymali go i przeszukiwali jak jakiegoś dilera...
 2. Andrzej
  04 sierpnia, 12:11 Reply
  Naprawdę tylko w takich sytuacjach? W takim razie często policjanci nawet o tym nie wiedzą... Nie rozumiem jak ustawa może być niepełna, przecież kontrole są na porządku dziennym. Nasze polskie prawo chwilami jest naprawdę śmieszne.
 3. Dondi96
  05 sierpnia, 22:30 Reply
  Policja może przeszukiwać każdego polskiego obywatela, jeśli jest podejrzenie popełnienia przestępstwa.
 4. choin
  17 grudnia, 20:39 Reply
  Osoby niepełnoletnie powinny być przeszukiwane, gdy istnieje podejrzenie, że mogły coś zmajstrować. Powinny odpowiadać za swoje czyny.
 5. mrio
  01 lutego, 08:05 Reply
  Takie przesłuchanie powinno być dobrze przygotowane. W przeciwnym razie nic się nie dowiemy.

Leave a Reply