Kiedy można przeszukiwać osoby niepełnoletnie?

Kiedy można przeszukiwać osoby niepełnoletnie?

Rewizja to procedura stosowana w celu zweryfikowania lub wykrycia niebezpiecznych narzędzi lub środków odurzających. Zazwyczaj wybierana w stosunku do osób dorosłych, które działają podejrzanie lub wcześniej nieodpowiednio reagowali. Jak operacja wygląda w przypadku niepełnoletnich?

Zgodnie z prawem nieletni może zostać przeszukany, gdy przebywa w ośrodku wychowawczym lub innym, który monitoruje jego normalne życie i funkcjonowanie. Realizowane jest przez wychowawcę w określony sposób.

Po pierwsze musi być zidentyfikowany powód kontroli osobistej. Wielokrotnie przyczyną jest dysponowanie niebezpiecznymi przedmiotami lub próba ucieczki. Trzeba jednak wiedzieć, że nie należy sprawdzać bagaży, pokoi, w których mieszka niepełnoletni oraz pojazdów.

Niestety ustawa, która określa metody organizowania kontroli jest niepełna i zabrakło w niej podstawowych wiadomości na temat pełnego postępowania. Do teraz trudno stwierdzić, kiedy przeszukanie jest konieczne, a kiedy tylko zalecane, jak przeprowadzić i udokumentować czynność oraz działać w zgodzie z innymi przepisami.

red. Justyna Blahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wykroczenia 0 Comments

W jakich przypadkach ponosi się odpowiedzialność cywilną?

Każdy mieszkaniec Polski powinien posiadać odpowiedzialność cywilną. Innymi słowy ponosi rezultaty swoich czynów i jest w stanie przewidywać skutki różnych zachowań. Czym jeszcze charakteryzuje się odpowiedzialność cywilna? Do czego zobowiązuje?

Wykroczenia 1Comments

Jak wygląda praca kuratora sądowego?

W zgodzie z ustaleniami Kodeksu karnego wyrok sądu ma być karą za dokonane czyny. Od czasu do czasu jednocześnie wskazuje się dozór kuratora sądowego, który musi kontaktować się z podejrzanym.

Wykroczenia 0 Comments

Wszystko o mandatach

Mandat karny zwykle przyznawany jest za wykroczenia w przestrzeni miejskiej (np. wykroczenia drogowe). Nakłada go zwykle Policja, jednak uprawniona jest do tego również Straż Miejska i kilka innych zawodów (np.

5 komentarzy

 1. Grześ
  21 września, 22:21 Reply
  Kiedyś mojego syna zatrzymała policja i zrobiła "rewizję osobistą" w miejscu publicznym. Oczywiście nic nie miał, ale czy to było w porządku? Zatrzymali go i przeszukiwali jak jakiegoś dilera...
 2. Andrzej
  04 sierpnia, 12:11 Reply
  Naprawdę tylko w takich sytuacjach? W takim razie często policjanci nawet o tym nie wiedzą... Nie rozumiem jak ustawa może być niepełna, przecież kontrole są na porządku dziennym. Nasze polskie prawo chwilami jest naprawdę śmieszne.
 3. Dondi96
  05 sierpnia, 22:30 Reply
  Policja może przeszukiwać każdego polskiego obywatela, jeśli jest podejrzenie popełnienia przestępstwa.
 4. choin
  17 grudnia, 20:39 Reply
  Osoby niepełnoletnie powinny być przeszukiwane, gdy istnieje podejrzenie, że mogły coś zmajstrować. Powinny odpowiadać za swoje czyny.
 5. mrio
  01 lutego, 08:05 Reply
  Takie przesłuchanie powinno być dobrze przygotowane. W przeciwnym razie nic się nie dowiemy.

Leave a Reply