Kiedy dochodzi do podziału zamówienia publicznego?

Kiedy dochodzi do podziału zamówienia publicznego?

Zdarzają się zamówienia publiczne, które wymagają dużych nakładów finansowych, wykonania różnorodnych i skomplikowanych prac oraz finalizacji w szybkim terminie. Czasami są tak rozbudowane i wielopoziomowe, że realizacja jest możliwa tylko po dokonaniu podziału obowiązków na kilka firm specjalistycznych. O podziale prac może zadecydować tylko zamawiający, jeśli uzna, że jest to nieuniknione dla pomyślnego zakończenia sprawy. Czy jest to dobry sposób na osiągnięcie zamierzonego celu? Jak to powinno się odbyć? Czy nie lepiej ogłosić kilka mniejszych przetargów?

Na początek trzeba powiedzieć, że to od zamawiającego zależy, jakie warunki zaproponuje przyszłym wykonawcom. Powinien jednak dopasować je do zlecanych prac oraz warunków atmosferycznych i innych czynników odpowiedzialnych za jakość usług. Najlepiej przygotować profesjonalny plan oraz oszacować wartość prowadzonych prac. Jest to konieczne, aby obowiązujące przepisy dotyczące zamówień publicznych były realizowane z pełną odpowiedzialnością i poszanowaniem wszystkich paragrafów.

Podczas podziału dużego zamówienia należy uważać i pamiętać, że każdy etap musi być przeprowadzony legalnie i w oparciu o funkcjonujące ustawy. Przekroczenie progu cenowego lub nieodpowiednie określenie wartości może przynieść nieoczekiwane skutki, komplikacje i w efekcie rozwiązanie współpracy przedterminowo.

Bywają sytuacje, kiedy duże przetargi są dzielone na mniejsze. Niestety nie może być zrealizowane w ciągu roku i odbywa się etapami. Wiele trudności sprawiają kwestie budżetowe i zamknięcie okresu rozliczeniowego. W takiej sytuacji najlepiej kierować się przedmiotem zamówienia, czasem realizacji oraz szansą wykonania zlecenia przez jedną firmę.

Oczywiście dla mniej wprawionych i doświadczonych przedsiębiorców pomocna okazać się może konsultacja z księgową lub doradcą finansowych. Znają oni obowiązujące przepisy i wszystkie zawiłości prawne. Są w stanie rozwiać wszystkie wątpliwości i uniknąć niechcianych konsekwencji.

W przypadku podziału zamówienia publicznego największe znaczenie ma, czy po rozłożeniu zadania na części wciąż chodzi o jeden przetarg. Czasami procedury nakazują ustanowienie oddzielnych przetargów, potraktowanie ich indywidualnie i wciągnięcie do rocznego zeznania podatkowego. Jeśli właściciel samodzielnie dokona nieprawidłowej klasyfikacji, wówczas musi tłumaczyć się niewiedzą (konieczne jest złożenie oświadczenia) lub ponieść odpowiedzialność za swoje czyny (najczęściej kara finansowa lub ograniczenia prawne).

 

Justyna Błahut

You might also like

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak funkcjonuje NIK?

Najwyższa Izba Kontroli trudni się monitorowaniem pracy wielu najważniejszych instytucji administracyjnych i państwowych. Określa zgodność dokumentów, respektowanie prawa, sposób rozwiązywania różnych spraw oraz finanse. Jakie czynności może organizować NIK? W

Wiadomości 0 Comments

Jak od 2015 roku rejestrować samochód z Wielkiej Brytanii?

Już w styczniu 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, które posiadają kierownicę z prawej strony. Jest to wynik konsultacji i ustaleń przeprowadzonych

Notariusz 1Comments

Reprezentacja spółki cywilnej

W braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki cywilnej w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzania jej spraw. Taką zasadę reprezentacji spółki

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply