Kiedy dochodzi do podziału zamówienia publicznego?

Kiedy dochodzi do podziału zamówienia publicznego?

Zdarzają się zamówienia publiczne, które wymagają dużych nakładów finansowych, wykonania różnorodnych i skomplikowanych prac oraz finalizacji w szybkim terminie. Czasami są tak rozbudowane i wielopoziomowe, że realizacja jest możliwa tylko po dokonaniu podziału obowiązków na kilka firm specjalistycznych. O podziale prac może zadecydować tylko zamawiający, jeśli uzna, że jest to nieuniknione dla pomyślnego zakończenia sprawy. Czy jest to dobry sposób na osiągnięcie zamierzonego celu? Jak to powinno się odbyć? Czy nie lepiej ogłosić kilka mniejszych przetargów?

Na początek trzeba powiedzieć, że to od zamawiającego zależy, jakie warunki zaproponuje przyszłym wykonawcom. Powinien jednak dopasować je do zlecanych prac oraz warunków atmosferycznych i innych czynników odpowiedzialnych za jakość usług. Najlepiej przygotować profesjonalny plan oraz oszacować wartość prowadzonych prac. Jest to konieczne, aby obowiązujące przepisy dotyczące zamówień publicznych były realizowane z pełną odpowiedzialnością i poszanowaniem wszystkich paragrafów.

Podczas podziału dużego zamówienia należy uważać i pamiętać, że każdy etap musi być przeprowadzony legalnie i w oparciu o funkcjonujące ustawy. Przekroczenie progu cenowego lub nieodpowiednie określenie wartości może przynieść nieoczekiwane skutki, komplikacje i w efekcie rozwiązanie współpracy przedterminowo.

Bywają sytuacje, kiedy duże przetargi są dzielone na mniejsze. Niestety nie może być zrealizowane w ciągu roku i odbywa się etapami. Wiele trudności sprawiają kwestie budżetowe i zamknięcie okresu rozliczeniowego. W takiej sytuacji najlepiej kierować się przedmiotem zamówienia, czasem realizacji oraz szansą wykonania zlecenia przez jedną firmę.

Oczywiście dla mniej wprawionych i doświadczonych przedsiębiorców pomocna okazać się może konsultacja z księgową lub doradcą finansowych. Znają oni obowiązujące przepisy i wszystkie zawiłości prawne. Są w stanie rozwiać wszystkie wątpliwości i uniknąć niechcianych konsekwencji.

W przypadku podziału zamówienia publicznego największe znaczenie ma, czy po rozłożeniu zadania na części wciąż chodzi o jeden przetarg. Czasami procedury nakazują ustanowienie oddzielnych przetargów, potraktowanie ich indywidualnie i wciągnięcie do rocznego zeznania podatkowego. Jeśli właściciel samodzielnie dokona nieprawidłowej klasyfikacji, wówczas musi tłumaczyć się niewiedzą (konieczne jest złożenie oświadczenia) lub ponieść odpowiedzialność za swoje czyny (najczęściej kara finansowa lub ograniczenia prawne).

 

Justyna Błahut

You might also like

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jakie powinności należą do Najwyższej Izby Kontroli?

Najwyższa Izba Kontroli zajmuje się sprawdzaniem kilku najważniejszych instytucji administracyjnych i państwowych. Bada wiele dokumentów, respektowanie prawa, metody zamykania różnych spraw oraz płynność finansową. Jakie czynności może zastosować NIK? W

Sprawy urzędowe 10 komentarzy

Trudne tłumaczenia prawne, jak zadbać o ich jakość?

Żadne tłumaczenie, a w szczególności tłumaczenie specjalistyczne nie powinno polegać na dosłownym przekładzie słów. Poszczególne branże mają swój specyficzny język, którego znajomość jest nieodzownym elementem przygotowania do pracy tłumacza. Tłumaczenia

Sprawy urzędowe 0 Comments

Czy urzędy pomagają niepełnosprawnym w załatwieniu spraw?

Od ponad roku funkcjonuje w kraju zmodernizowana i zrewolucjonizowana ustawa, która chroni interesy niepełnosprawnych i zapewnia pomoc w czasie załatwiania spraw w instytucjach państwowych. Dotychczas osoby z ograniczoną ruchomością lub

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply