Jak kłamcy kuszą propozycjami w sieci?
Internet to nieskończone źródło wiadomości, miejsce przechowywania dokumentów z praktycznie każdej branży oraz sposób na porozumienia oraz przesyłanie wiadomości. Nie w każdym przypadku jednak sieć pokazuje swoje dobre oblicze. Czasami może być wykorzystywana przez niepowołane osoby, które chcą szybko zyskać na nieświadomych internautach. Jak uchronić się przed internetowymi kłamcami?
Stali użytkownicy sieci, którzy orientują się, jakie zagrania rządzą w tym świecie, mogą wskazać najczęściej powielane kłamstwa oraz ogłoszenia. Przede wszystkim chodzi o informację o wygranej. Zwykle wiąże się z okrągłymi działaniami na stronie lub losowaniem systemu. Powiadomienie systemowe krzyczy, że na konto przekazana zostanie duża suma, trzeba tylko kliknąć.
Konsekwencją kliknięcia jest obowiązek podania swoich danych osobowych (imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer dokumentu tożsamości, numer konta bankowego). Jest to wstęp do działania dla hakerów, którzy wcielają się w osobę ,,szczęśliwego zwycięzcę” i czyszczą z środków (wkradają się na konto).
Innym przykładem może być bombardowanie reklamami o interesujących i dobrych} inwestycjach, korzystnych ofertach banku, małym oprocentowaniu oraz małych odsetkach. Zwykle propozycje są nie do odrzucenia i zdają się być jedyną w swoim gatunku i atrakcyjną okazją. Efektem jest lokowanie pieniędzy w niepewne biznesy i zwykle ogromne straty.
Dość często na poczcie elektronicznej można znaleźć mejle od nieznanych nadawców, którzy oferują zatrudnienie, mają interesujące propozycje, błagają o pomoc dla chorego dziecka, informują o wyprzedażach. Osoby, które zajmują się dolą innych zwykle angażują się w działania charytatywne i pomagają pokrzywdzonym przez los. Najczęściej jednak fundusze trafiają na osobiste konto i nie mają nic wspólnego z pomocą niepełnosprawnym.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Indywidualne Konto Emerytalne
Funkcjonujący w Polsce system emerytalny oparty został na trzech filarach, wśród których obowiązkowymi dla obywateli są I i II filar czyli ZUS o raz OFE. Oszczędzanie w ramach filaru III
Vademecum obligacji – Rolowanie
Rolowanie obligacji to termin określający zamianę obligacji danej spółki, których termin wykupu upłynął, na nowe obligacje przez nią wyemitowane. Z punktu widzenia inwestora oznacza to przedłużenie czasu użyczenia kapitału spółce,
Inflacja wróci pod koniec roku. RPP słusznie pozostawiła stopy bez zmian
Dobrze, że Rada Polityki Pieniężnej na razie nie zmienia stóp procentowych – uważa Piotr Bujak, szef zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP. Jego zdaniem kolejna obniżka mogłaby bowiem zaszkodzić złotemu. Główna stopa procentowa w dalszym ciągu pozostaje na
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!