Czy egzekucja komornicza może zostać zatrzymana?
Egzekucja komornicza to bardzo nieprzyjemna i stresująca sytuacja dla każdego, kto znalazł się w tak trudnym położeniu. Komornik w drzwiach oznacza zwykle jedno i nie ma żadnej drogi ratunku dla dłużnika. Okazuje się jednak, że istnieje przynajmniej kilka sposobów hamowania całej procedury oraz prawa do obrony. Jak zatrzymać postępowanie egzekucyjne? Co zrobić, aby komornik nie zlicytował całego majątku i pozbawił środków do życia? Czy da się rozwiązać problem pokojowo?
Powództwo egzekucyjne to idealne rozwiązanie, dla dłużnika uwikłanego w poważne problemy komornicze. Zgodnie z nazwą jest powództwem kierowanym do wierzyciela, a nie (jak mogłoby się wydawać) do komornika. Obecnie popularne i często stosowane są dwie odmiany. Pierwsza z nich to pozbawienie wykonalności, czyli doprowadzenie do utraty tytułu wykonawczego. Druga natomiast to zwolnienie spod egzekucji (może zostać wykorzystana nie tylko bezpośrednio przez samego zainteresowanego). W przypadku nieprawidłowości w pracy komornika dostępne są inne opcje, np. skarga.
Wedle przepisów tytuł wykonawczy to podstawa do prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Jeśli dojdzie do uchylenia, wówczas należy przerwać wszystkie procedury i zatrzymać dalsze działania. Możliwość skorzystania z takiego rozwiązania ma tylko dłużnik i tylko w określonych przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy podejrzewa nieprawidłowości lub żądania dalekie od sądowych zaleceń.
Dłużnik może wytoczyć powództwo egzekucyjne przed powołanym do tego sądem, zgodnie z okręgiem i miejscem zamieszkania (sąd rejonowy lub okręgowy). Aby dokument został przyjęty i uznany za prawidłowy konieczne jest opisanie wszystkich zarzutów przedstawienie dowodów. Najlepiej dołączyć również wniosek, który na czas śledztwa przerwie całe postępowanie. Połączenie tych dwóch pism to zwykle najskuteczniejszy sposób walki z bezwzględnym komornikiem i problemami egzekucyjnymi.
You might also like
Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków
Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.
System ubezpieczeń społecznych czekają poważne wyzwania demograficzne
System powszechnych ubezpieczeń społecznych, którym administruje ZUS, obejmuje ponad 20 mln Polaków. Składki na ubezpieczenia społeczne pobierane są od 14,5 mln, a miesięcznie ZUS wypłaca emerytury i renty dla ponad 7 mln
Jak dochodzi do odwołania darowizny?
Zgodnie z prawem skutkiem umowy darowizny jest przekazanie świadczenia bez pobierania pieniędzy. Stronami całej sprawy są: darczyńca i obdarowany. Zwykle umowa określa metody przenoszenia prawa własności. Jeśli nie zostaną spełnione
4 komentarze
maleke
05 sierpnia, 15:22maaak
06 sierpnia, 18:16Misiekk
17 sierpnia, 18:47agula
30 grudnia, 15:48