Czy egzekucja komornicza może zostać zatrzymana?

Czy egzekucja komornicza może zostać zatrzymana?

Egzekucja komornicza to bardzo nieprzyjemna i stresująca sytuacja dla każdego, kto znalazł się w tak trudnym położeniu. Komornik w drzwiach oznacza zwykle jedno i nie ma żadnej drogi ratunku dla dłużnika. Okazuje się jednak, że istnieje przynajmniej kilka sposobów hamowania całej procedury oraz prawa do obrony. Jak zatrzymać postępowanie egzekucyjne? Co zrobić, aby komornik nie zlicytował całego majątku i pozbawił środków do życia? Czy da się rozwiązać problem pokojowo?

praca-biznes

Powództwo egzekucyjne to idealne rozwiązanie, dla dłużnika uwikłanego w poważne problemy komornicze. Zgodnie z nazwą jest powództwem kierowanym do wierzyciela, a nie (jak mogłoby się wydawać) do komornika. Obecnie popularne i często stosowane są dwie odmiany. Pierwsza z nich to pozbawienie wykonalności, czyli doprowadzenie do utraty tytułu wykonawczego. Druga natomiast to zwolnienie spod egzekucji (może zostać wykorzystana nie tylko bezpośrednio przez samego zainteresowanego). W przypadku nieprawidłowości w pracy komornika dostępne są inne opcje, np. skarga.

Wedle przepisów tytuł wykonawczy to podstawa do prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Jeśli dojdzie do uchylenia, wówczas należy przerwać wszystkie procedury i zatrzymać dalsze działania. Możliwość skorzystania z takiego rozwiązania ma tylko dłużnik i tylko w określonych przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy podejrzewa nieprawidłowości lub żądania dalekie od sądowych zaleceń.

Dłużnik może wytoczyć powództwo egzekucyjne przed powołanym do tego sądem, zgodnie z okręgiem i miejscem zamieszkania (sąd rejonowy lub okręgowy). Aby dokument został przyjęty i uznany za prawidłowy konieczne jest opisanie wszystkich zarzutów przedstawienie dowodów. Najlepiej dołączyć również wniosek, który na czas śledztwa przerwie całe postępowanie. Połączenie tych dwóch pism to zwykle najskuteczniejszy sposób walki z bezwzględnym komornikiem i problemami egzekucyjnymi.

You might also like

Wiadomości

Czy domena europejska to dobra inwestycja?

Domena europejska (.eu) zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wielu przedsiębiorców często rejestruje ją w parze z naszą domeną narodową (.pl) dla podkreślenia europejskiego wymiaru swojej działalności. Prawie 38% witryn

Wiadomości 1Comments

Szybka pożyczka, czyli minimum formalności

Szybkie pożyczki przez internet w ostatnich latach biją rekordy popularności. Polacy, a zwłaszcza osoby młode, dosłownie pokochali ich prostotę, która umożliwia szybki zastrzyk gotówki w sytuacji, kiedy tego naprawdę potrzebują.

Wiadomości 0 Comments

W styczniu rusza druga część dopłat z programu MdM z wypłatą w 2017 r

Na początku stycznia zostanie uruchomiona druga część środków z programu Mieszkanie dla Młodych przewidziana na 2017 rok. Czasu na złożenie wniosku o dopłatę do kredytu na zakup mieszkania może być niewiele. Eksperci prognozują,

4 komentarze

 1. maleke
  05 sierpnia, 15:22 Reply
  Egzekucja komornicza to bardzo nieprzyjemna i stresująca sytuacja dla każdego, a więc czy można ją w jakiś sposób uniknąć? Jakieś porady na ten temat?
 2. maaak
  06 sierpnia, 18:16 Reply
  Powództwo egzekucyjne to idealne rozwiązanie, dla dłużnika uwikłanego w poważne problemy komornicze. Szkoda, że to jest zawsze nieprzyjemna sytuacja.
 3. Misiekk
  17 sierpnia, 18:47 Reply
  To naprawdę smutne uczucie, na szczęście go nie doświadczyłem, ale mam na myśli osoby, które miały tą nieprzyjemność. Według mnie panuje tu ogromna nieprawidłowość, skoro mamy tyle urzędników, to każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie. Niektórzy próbują, starają się żyć uczciwie, ale nie napotykają odpowiednich okazji i jeszcze bum, komornik. To niesprawiedliwe!
 4. agula
  30 grudnia, 15:48 Reply
  Egzekucja komornicza może zostać zatrzymana, ale są chyba jakieś specjalne warunki do tego.

Leave a Reply