Dla kogo pies towarzyszący?

Dla kogo pies towarzyszący?

Psy towarzyszące są ogromną pomocą i ułatwieniem w życiu codziennym dla osoby niepełnosprawnych. Chodzi przede wszystkim o osoby niewidome, niesłyszące lub cierpiące na poważne choroby. Jakie są podstawowe zadania psa towarzyszącego?

Szkolenie psa dla osoby niepełnosprawnej zależy od rodzaju przypadłości przyszłego właściciela oraz ogólnego usposobienia. Obecnie trenuje się psy na przewodników (dla osób niewidzących lub niedowidzących), dla niesłyszących i opiekunów (dla osób chorych na różne groźne przypadłości).

Psy towarzyszące podlegają selekcji i dokładnym szkoleniom. Wybiera się najlepsze, które są uległe, cierpliwe i bardzo otwarte. Dodatkowo, w zależności od przeznaczenia, muszą wykazywać orientację w terenie, szereg zachowań w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń.

Osoba niepełnosprawna, która posiada psa towarzyszącego, może wchodzić z nim wszędzie. Oznacza to, że załatwienie każdej sprawy (w urzędzie, sklepie, na basenie, stadionie, szkole, uczelni, sądzie) może odbywać się w towarzystwie psa. Jest to prawo każdego, kto posiada takiego czworonoga. Możliwość ta została wprowadzona po to, aby zniknęły bariery i ograniczenia.

Aby różne instytucje respektowały psa towarzyszącego musi on posiadać specjalną obrożę oraz uprząż, która informuje o rodzaju choroby oraz fakcie, że pies jest przeszkolony. Dodatkowo osoba niepełnosprawna powinna posiadać przy sobie wszystkie pozwolenia i zgody na wprowadzanie psa do różnych pomieszczeń.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc Społeczna 1Comments

Czy trzeba płacić za odtwarzanie muzyki?

Organizacje zbiorowego zarządzenia pobierają opłatę za odtwarzanie muzyki, z którym łączą się korzyści majątkowe. Dla przedsiębiorców ważne jest, aby do sklepu czy restauracji dobrać odpowiednią muzykę, ponieważ wpływa ona na

Pomoc Społeczna 0 Comments

Jakie zmiany czekają pracowników socjalnych w 2015?

We wszystkich Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej funkcjonuje co najmniej kilku pracowników socjalnych. W zgodzie z ustaleniami w przyszłym roku zmienią się zasady wykonywania obowiązków oraz harmonogramy wsparcia dla rodzin. Jakie

Pomoc Społeczna 2 komentarze

Kiedy przyznaje się rentę szkoleniową?

Na temat renty szkoleniowej można mówić w stosunku do podwładnych, którzy stracili możliwość pracy zawodowej, aczkolwiek po zmianie profesji wciąż mogą pozostawać czynni zawodowo. Obowiązują jednak pewne warunki, które należy

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:02 Reply
    Pies towarzyszący to wspaniały ' wynalazek '. Bardzo przydatne, gdy jest osoba nie widoma.

Leave a Reply