Czy warto zarejestrować testament?

Czy warto zarejestrować testament?

Możliwość umieszczenia informacji na temat swojego testamentu mamy od 11 października 2011 roku. Rejestr testamentów został stworzony przez samorząd notarialny.

Notariusze tłumaczą pomysł utworzenia elektronicznej bazy danych potrzebą uniknięcia sytuacji, w których testament mógłby zaginąć lub zostać zniszczony. Umieszczenie go w bazie ma zapewnić mu bezpieczeństwo. Dodatkowo będzie możliwe sprawdzenie czy spadkodawca wcześniej nie ujawnił zawartych w nim treści.

Uzyskanie z bazy informacji o sporządzeniu testamentu jest niemożliwa, gdy osoba, która go sporządziła nadal żyje. Zostanie ona ujawniona po jej śmierci i uzyskaniu aktu zgonu. Aby dowiedzieć się czy zmarły zostawił testament należy udać się do najbliższej kancelarii notarialnej. Rejestracja testamentu w elektronicznym rejestrze nie jest obowiązkowa. Testament zachowuje swoją ważność zarówno wtedy, gdy jest zarejestrowany, jak i nie zarejestrowany. W Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT) znajdziemy potwierdzenie sporządzenia testamentu przez daną osobę i umieszczenia go w konkretnej kancelarii notarialnej.

Samodzielnie sporządzony testament może zostać zarejestrowany przez każdego bez względu na miejsce zamieszkania czy obywatelstwo. Oryginał własnoręcznie sporządzonego testamentu musi zostać przedtem dostarczony do notarialnego depozytu. Zarejestrowanie testamentu jest bezpłatne a opłata zostaje ponoszona tylko w przypadku wyszukiwania informacji w systemie.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Spadki 1Comments

Co należy zrobić, aby zapłacić podatek od spadku?

Następujący opis przedstawia zasady obowiązujące przy poprawnym rozliczeniu podatku od spadku: – Postępowanie sądowe: Stwierdzenie otrzymania spadku Po śmierci osoby, która zostawiła spadek osoba ma 6 miesięcy na oddanie oświadczenia

Spadki 1Comments

Dziedziczenie w rolnictwie

Kwestia spadków w rolnictwie przestała być skomplikowana w momencie nowelizowania przestarzałej ustawy. I wszystkie kwestie są od 12 lat rozwiązywane na zasadach ogólnych. Jak jednak wygląda sytuacja ze spadkami, które

Spadki 1Comments

Podział majątku po śmierci małżonka

Z reguły małżeństwo oznacza wspólnotę majątkową. Istnieją jednak wyjątki od reguły, gdy małżonek nie dziedziczy po śmierci partnera. Oczywiste jest, iż po rozwodzie nie mamy prawa do majątku byłych partnerów.

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 10:57 Reply
    Czyli jest to przydatne, ale mało kto wie o czymś takim jak zarejestrowanie testamentu.

Leave a Reply