Czy istnieje możliwość wykupu mieszkania komunalnego?

Czy istnieje możliwość wykupu mieszkania komunalnego?

Spadkobiercy lub długoletni najemcy mieszkań komunalnych za zgodą gminy mogą wykupić mieszkania i otrzymać bonifikatę nawet do 90 %.

Stopień trudności procedury jaką należy rozpocząć aby starać się o kupno mieszkania komunalnego nie jest wysoki. Koszt jest zmienny w zależności od wartości lokalu i długości najmu. Wymagane dokumenty to: decyzja o przydziale lokalu, zaświadczenie o zameldowaniu, umowa najmu, kserokopia dowodu osobistego lub akt zgonu lub akt małżeństwa w przypadku spadkobierców, potwierdzenie nabycia spadku.

Aby wykupić mieszkanie komunalne gmina musi wyrazić chęć jego sprzedaży. Najczęściej gmina ogłasza możliwość zakupu mieszkań lub wyraża zgodę na wniosek najemcy. Duże prawdopodobieństwo sprzedaży istnieje też, gdy inne mieszkania w danym budynku były sprzedawane oraz dobry stan techniczny budynku.

Wykup mieszkania nie jest możliwy, gdy stan jego posiadania nie jest rozstrzygnięty lub jest sporny. Przykładami tutaj mogą być: ubieganie się przez spadkobierców dawnych właścicieli prawa do odzyskania lokalu przejętego przez państwo, gmina dzierżawi grunt, na którym powstał budynek, czas trwania najmu jest krótszy niż 5 lat, stan techniczny budynku jest niezadowalający.

Decyzja o sprzedaży mieszkania zostanie wydana przez gminę na piśmie. Zawarte tam będą również informacje dotyczące obowiązku przedłożenia odpowiednich dokumentów przez najemcę. Następnym krokiem jest ocena rzeczoznawcy w zakresie wartości lokalu. Najemcy przysługuje bonifikata w wysokości nawet kilkudziesięciu procent od wartości rynkowej nieruchomości, a koszt jaki mogą ponieść za zakup mieszkania może wynosić ok.. 10 – 20 % jego wartości. Organem, który określa wysokość stawki bonifikaty w każdym regionie jest gmina. Warto wiedzieć, że gdy najemca decyduje się na dalszą sprzedaż mieszkania może stracić bonifikatę, a gmina zmusi go do spłacenia wcześniejszej bonifikaty.

Gdy wszystkie warunki wykupu oraz wycena mieszkania zostaję zrealizowane i najemca je zaakceptuje, umowa może zostać podpisana. Zawierana jest ona w formie aktu notarialnego i ustanawia własność lokalu na rzecz najemcy.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Kogo nie dotyczy opłata klimatyczna?

O opłacie klimatycznej słyszy się najczęściej podczas wyjazdów wakacyjnych. Pobierana jest od turystów, którzy przyjechali wypocząć do wybranego miejsca. Jej wysokość zależy od długości pobytu i wieku. Kto ustanawia zakres

Kiedy zawiera się związek międzygminny?

Często niewielkie miejscowości nie są w stanie samodzielnie realizować poważnych projektów i pomysłów. Dlatego też stosuje się związki międzygminne. Czy to rzeczywiście odpowiednia forma współpracy? Czy są dobre strony takowego

Metody sporządzania spisu powszechnego

Spisy powszechne wykonywane są cyklicznie i mają dostarczać informacji demograficznych, statystycznych oraz społecznych. Pozwalają na dokonanie badań oraz wykrycie różnych zależności w społeczeństwie oraz konkretnych grupach społecznych. Jak przebiega spis

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply