Kiedy stosuje się tzw. zachowek?

Kiedy stosuje się tzw. zachowek?

Według przepisów testamentowych spadkobiercy muszą otrzymać przysługujące im wartości materialne lub pozostałe, wymienione w dokumencie. Bywają jednak sytuacje, kiedy zmarły wypisał ze spadku jednego z członków rodziny. Wtedy pokrzywdzony może ubiegać się o zachowek. Jak przebiega cała czynność? Kiedy powinna zostać przeprowadzona?

Przeważnie testament dzieli majątek między żyjącymi dziećmi lub wnukami. W zgodzie z prawem każdy powinien otrzymać taką samą część lub większą, jeśli reszta wyraziła zgodę na takie rozwiązanie.

Często zachowek przyznawany jest małżonkowi lub rodzicom zmarłego, ale w żadnym przypadku rodzeństwu. Z całą pewnością wniosek składać może reszta rodziny lub krewni, ale istnieje niewielka szansa na pozytywne rozpatrzenie sprawy.

Jeśli jednak zachowek zostanie przyznany, wówczas pokrzywdzony może uzyskać co najwyżej połowę należnego majątku w normalnej procedurze dziedziczenia. Oczywiście konkretna suma lub wartość ustalana jest na podstawie wieku oraz indywidualnych czynników.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Spadki 1Comments

Podział majątku po śmierci małżonka

Z reguły małżeństwo oznacza wspólnotę majątkową. Istnieją jednak wyjątki od reguły, gdy małżonek nie dziedziczy po śmierci partnera. Oczywiste jest, iż po rozwodzie nie mamy prawa do majątku byłych partnerów.

Spadki 1Comments

Czy warto zarejestrować testament?

Możliwość umieszczenia informacji na temat swojego testamentu mamy od 11 października 2011 roku. Rejestr testamentów został stworzony przez samorząd notarialny. Notariusze tłumaczą pomysł utworzenia elektronicznej bazy danych potrzebą uniknięcia sytuacji,

Spadki 1Comments

Metody uzyskiwania spadków

Spadek przekazywany jest w wyniku potwierdzonych zapisów aktu notarialnego. Tego typu sprawami zajmuje się tym sąd, który powinien przyznać prawo do dziedziczenia majątku lub jego części zgodnie z przedłożonymi dokumentami.

1 Comment

  1. becia
    19 stycznia, 10:49 Reply
    Fajnie, że można dostać zachowek, ale moim zdaniem jego wielkość powinna się trochę zwiększyć..

Leave a Reply