Prawa i obowiązki rodziny zastępczej
O rodzinie zastępczej można mówić wtedy, gdy małżeństwo podejmuje się opieki nad dziećmi, które utraciły rodziców lub rodzice ci odcięli wszelkie kontakty. Taka rodzina ma stanowić symulację prawdziwych więzi, jakie zachodzą w normalnych domach i stanowić oparcie oraz tworzyć poczucie bezpieczeństwa.
Oprócz tego rodzina zastępcza nie ma pełni władz rodzicielskich, są ograniczone tylko do niezbędnego minimum, które nie przeszkadza w normalnym życiu. Oznacza to, że rodzice mogą występować w roli opiekunów w kontaktach ze szkołą lub podczas odbierania świadczeń finansowych na dzieci. Poza tym zwiększają się dodatki do wynagrodzenia w związku z wychowaniem dzieci (bez względu na biologiczne relacje).
Rodzina zastępcza oprócz zapewnienia podstawowych świadczeń na rzecz dzieci, powinna stanowić wsparcie materialne o raz emocjonalne. Wszystkie procesy muszą odbywać się racjonalnie oraz z zachowaniem podstawowych zasad wychowania oraz opieki nad dziećmi.
Ostatecznie rodzina zastępcza może występować w roli opiekuna również w kontaktach z CPR (Centrum Pomocy Rodzinie) oraz innymi instytucjami o charakterze nadzorującym.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Dlaczego jest tak mało dziennych opiekunów?
Zgodnie z postanowieniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej powołano etat opiekuna dziennego. Ma on świadczyć pomoc w zakresie opieki nad dziećmi w określonych sytuacjach. Kiedy można skorzystać z opiekuna dziennego?
Nowe zasady przyznawania becikowego
Od początku roku w życie weszły nowe ustalenia w sprawie becikowego. Podstawowa zmiana polega na tym, że wysokość świadczenia becikowego zależeć będzie od wysokości wynagrodzenia rodziców. Oznacza to, że największe
Podział rodzin zastępczych
Przepisy dotyczące rodzin zastępczych zostały zawarta w ustawie o pomocy społecznej. Dziecko trafi do rodziny zastępczej w wyniku ograniczenia praw rodzicielskich i jest to najdrastyczniejsze zarządzenie dotyczące form ograniczania tych
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:05