Czy rolnicy mogą pobierać zasiłek macierzyński?

Czy rolnicy mogą pobierać zasiłek macierzyński?

Każda osoba, która posiada działalność rolniczą musi odprowadzać składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jest to czynność ważna i w przypadku możliwych nieprawidłowości surowo karana. Czy na podstawie tych opłat rolnik może ubiegać się o zasiłek macierzyński? Kiedy ma do niego pełne prawo?

W zgodzie z przepisami, aktualizowanymi we wrześniu poprzedniego roku, rolnik lub członek jego rodziny może zabiegać o uzyskanie zasiłku macierzyńskiego. Powinno to nastąpić jedynie w trzech sprawdzonych przypadkach.

Po pierwsze w chwili narodzenia dziecka, przysposobienia lub przekazania do rodziny zastępczej dziecka, które nie ukończyło jeszcze 7 lat. Z pewnością prawo do zasiłku ma osoba, która posiada niezbędne ubezpieczenia społeczne i systematycznie odprowadza podatki.

Warunkiem zdobycia świadczenia jest wniosek złożony do pobliskiej jednostki KRUS oraz skrócony akt urodzenia. Jeśli dziecko adoptowano także dokumenty i zaświadczenia niezbędne do załatwienia całej sprawy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Dziecko i prawo 1Comments

Składamy wniosek o paszport dla dziecka

Ustawa z dnia 25 maja 2012 r. wprowadziła kilka istotnych zmian w sprawie ubiegania się o paszporty dla dzieci. Przede wszystkim wydłużono termin ważności paszportów. Dokument dzieci poniżej 5 roku

Dziecko i prawo 2 komentarze

Dlaczego jest tak mało dziennych opiekunów?

Zgodnie z postanowieniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej powołano etat opiekuna dziennego. Ma on świadczyć pomoc w zakresie opieki nad dziećmi w określonych sytuacjach. Kiedy można skorzystać z opiekuna dziennego?

Dziecko i prawo 0 Comments

Zasady porozumienia wychowawczego

Porozumienie wychowawcze to ustalenie i sprawiedliwe przyznanie praw rodzicielskich do opieki nad dzieckiem lub dziećmi. Zwykle decyzja zapada podczas sprawy rozwodowej, a kwalifikacji dokonuje sąd. Od czego zależy wyrok i

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply