Dlaczego jest tak mało dziennych opiekunów?

Dlaczego jest tak mało dziennych opiekunów?

Zgodnie z postanowieniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej powołano etat opiekuna dziennego. Ma on świadczyć pomoc w zakresie opieki nad dziećmi w określonych sytuacjach. Kiedy można skorzystać z opiekuna dziennego?

Posada dziennego opiekuna to odpowiedź na przepełnione żłobki i przedszkola. Niestety z pomysłu skorzystało tylko kilka większych gmin, które mogą zatrudnić dodatkowego pracownika.

Oprócz tego wychodzi na to, że jest niewiele wykwalifikowanych i chętnych osób do zajęcia takiego stanowiska. Istotne znaczenie ma ogromna odpowiedzialność i zwykle niskie wynagrodzenie.

Podstawowym obowiązkiem opiekuna jest pracowanie z maksymalnie pięciorgiem dzieci (również władnych) w domu lub lokalu zagospodarowanym przez samorząd. Zwykle dzieci oddawane są pod opiekę w czasie, gdy rodzice pozostają w pracy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Dziecko i prawo 1Comments

Gdzie wnioskować o paszport dla dziecka?

Od kilku lat funkcjonują nowe przepisy w kwestii wyrabiania paszportów dla dzieci. Nie działa już zasada, w której niepełnoletniego wciągało się do dokumentu rodzica. Jak obecnie wygląda czynność paszportowa? Gdzie

Dziecko i prawo 1Comments

Składamy wniosek o paszport dla dziecka

Ustawa z dnia 25 maja 2012 r. wprowadziła kilka istotnych zmian w sprawie ubiegania się o paszporty dla dzieci. Przede wszystkim wydłużono termin ważności paszportów. Dokument dzieci poniżej 5 roku

Dziecko i prawo 1Comments

Czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka?

Na straży respektowania praw dziecka w Polsce stoi powołany specjalnie w tym celu Rzecznik Praw Dziecka. Pełni bardzo ważną rolę społeczną, stanowi pomoc prawną dzieciom i ich rodzinom oraz monitoruje

2 komentarze

  1. Beata
    02 września, 19:31 Reply
    Moim zdaniem pomysł dziennego opiekuna jest bardzo dobry, dla dwóch stron. Dla rodziców, którzy chcą zostawić dziecko pod opieką i dla opiekuna, bo to dodatkowe miejsce pracy.
  2. becia
    19 stycznia, 10:43 Reply
    Moim zdaniem dzienni opiekunowie nie chcą pracować, bo to jest ogromna praca i ogromne obciążenie.

Leave a Reply