Rodzaje przerw w czasie pracy

Rodzaje przerw w czasie pracy

Istniej kilka rodzajów przerw, jakie przysługują pracownikowi. Część z nich przysługuje na mocy prawa i pracodawca nie musi wyrażać na nie zgody.

Czas pracy obejmuje czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy na terenie miejsca pracy. Wymiar czasu jest okresem przepracowanych godzin pracownika w danym okresie rozliczeniowym.

Obowiązkiem pracownika jest udzielanie przerw pracownikowi. Są one udzielane ze względu na czas i rodzaj wykonywanej pracy. Niektóre grupy pracownicze mają przywilej korzystania z dodatkowych przerw.

Rodzaje przerw:

– przerwa na śniadanie- płatna- 15 minut,

– przerwa na lunch- niepłatna- 60 minut,

– przerwa w pracy na komputerze- płatna- 5 minut,

– przerwa dla młodocianego pracownika- płatna- 30 minut,

– przerwa dla niepełnosprawnego- płatna- 15 minut,

– przerwa wynikająca z przerywanego czasu pracy- płatna- 5 godzin,

– przerwa na karmienie piersią- płatna- 2 razy po 30 minut,

– przerwa dodatkowa dla pracownika pracującego w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, lub pracy o monotonnym ustalonym z góry tempie- płatna- czas ustalony jest w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracowników.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Kto może być członkiem Społecznej Inspekcji Pracy?

Do analizy stosowania zasad Kodeksu Pracy, oprócz częstych delegacji państwowych, mają pozwolenie Społeczne Inspekcje Pracy. W skład scharakteryzowanego zgrupowania wchodzą pracobiorcy, którzy mają obowiązek utrzymywać ład społeczny w zakładzie pracy.

Kiedy należy się zwolnienie dyscyplinarne?

Celem każdego przedsiębiorcy jest pozyskanie dobrego pracownika, specjalisty w swojej dziedzinie oraz sprawdzonego i rzetelnego człowieka. Zwykle na pierwszy rzut oka ciężko rozpoznać negatywne cechy. W krytycznych przypadkach zatrudniający może

Praca 1Comments

Jak wygląda firmowa palarnia?

Od jakiegoś czasu istnieje zakaz palenia papierów w miejscach użytku publicznego. To ogromne utrudnienie dla palaczy, gdyż nie są w stanie dobrowolnie i bez limitów oddawać się używce. Wielkim udogodnieniem

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply