Kiedy należy się zwolnienie dyscyplinarne?
Celem każdego przedsiębiorcy jest pozyskanie dobrego pracownika, specjalisty w swojej dziedzinie oraz sprawdzonego i rzetelnego człowieka. Zwykle na pierwszy rzut oka ciężko rozpoznać negatywne cechy. W krytycznych przypadkach zatrudniający może sięgnąć po procedury. Kiedy zwolnienie dyscyplinarne będzie uzasadnione?
Aby zwolnienie dyscyplinarne było zrealizowane pracownik musi poważnie naruszyć regulamin miejsca pracy, w sposób świadomy i przemyślany. Zatem chodzi o działania trudniejsze, które w dużej mierze przekraczają zasady współdziałania oraz uczciwości. Powodem do zwolnienia może stać się również złamanie ogólnych przepisów Kodeksu Pracy.
Przełożony, który uznał, że pracownik przeszedł do działania nie będącego w zgodzie z ustaleniami panującymi w firmie, może sięgnąć po zwolnienie dyscyplinarne. Musi ono nastąpić w ciągu miesiąca od momentu dokonania czynu, w trybie natychmiastowym. Po upływie przydzielonego czasu przełożony ma prawo wręczyć jedynie wypowiedzenie.
Oczywiście zatrudniony może odwołać się od decyzji zwolnienia dyscyplinarnego lub starać się naprawić swoją sytuację. Aczkolwiek w większości przypadków zwolnienie pracownika jest konieczne i nieodwołalne.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Kto nie ma prawa do nadgodzin?
Praca w godzinach nadliczbowych powinna być wykonywana, kiedy skłania do tego podbramkowa sytuacja firmy, np. zakończenie miesiąca, podsumowanie roku, oddanie istotnego zlecenia. Należy jednak wiedzieć, że pracodawca (jeśli nie posiada
Jak wygląda firmowa palarnia?
Od jakiegoś czasu istnieje zakaz palenia papierów w miejscach użytku publicznego. To ogromne utrudnienie dla palaczy, gdyż nie są w stanie dobrowolnie i bez limitów oddawać się używce. Wielkim udogodnieniem
Czy da się wyszukać i przyjąć idealnego pracownika?
Założeniem każdego przełożonego jest pozyskanie idealnego pracownika na wolne miejsce pracy. Żeby jednak wskazać najlepszego kandydata należy wdrożyć kilka najważniejszych zasad, które ułatwią wybór i pomogą w podjęciu właściwych kroków.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!