Najczęstsze problemy skórne występujące u osób starszych

Najczęstsze problemy skórne występujące u osób starszych

Decydując się na wykonywanie pracy opiekunki osób starszych, warto wiedzieć z jakimi problemami mogą borykać się seniorzy. Do częstszych dolegliwości pojawiających się w starszym wieku zalicza się te ze strony skóry. Wraz z tym, jak przybywa nam lat nasza skóra staje się cieńsza, bardziej sucha, zwiększa się jej wrażliwość. Jeśli nie będziemy o nią dbać, da o sobie znać różnymi dolegliwościami.

Co zrobić z przesuszoną skórą?

Im jesteśmy starci, tym nasza skóra bardziej przesuszona i mniej jędrna. Jest to wynik zanikają w niej gruczołów łojowych, co wiąże się z utratą naturalnej bariery ochronnej. Dochodzi do nadmiernej utraty wody i zwiększenia negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. Najbardziej na przesuszenie narażone są takie miejsca, jak:
– twarz;
– dłonie;
– przedramiona;
– podudzia.
Na szczęście ze zbyt suchą skórą u seniorów można sobie poradzić. Wystarczy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Do mycia seniorów wykorzystywać należy wyłącznie łagodne preparaty. Po umyciu i dokładnym osuszeniu skórę należy nawilżyć. Obecnie wybierać można między różnymi kremami i balsamami o działaniu nawilżającym, które skutecznie poprawiają kondycję skóry.

Co robić w przypadku grzybicy skóry?

Jeśli skóra nie zostanie w porę nawilżona, może zacząć pękać. To z kolei sprzyja infekcjom grzybiczym, które najczęściej atakuję stopy oraz intymne części ciała. Objawy grzybicy skóry są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Pojawia się przede wszystkim silny świąd. Aby uniknąć pojawienia się grzybicy skóry u seniora, należy przede wszystkim do mycia skóry używać łagodnych środków o pH zbliżonym do pH skóry. Takie preparaty nie będą uszkadzały niewidocznej warstwy na skórze. Jeśli grzybica pojawi się, niezbędne może być zastosowanie środków przepisanych przez lekarza.

Jak radzić sobie z odparzeniami?

Problemem dotykającym seniorów są również odparzenia. Do ich pojawienia się dochodzi na skutek zbyt dużego ucisku lub tarcia. Często pojawiają się one u osób unieruchomionych, a także tych, u których występuje nietrzymanie moczu. Odparzenia najczęściej tworzą się w fałdach skórnych. W przypadku kobiet typowym miejscem są rejony zlokalizowane pod piersiami. Aby odparzenia nie pojawiły się, należy odpowiednio pielęgnować skórę. Po umyciu trzeba ją dokładnie osuszyć, robiąc to jednak bardzo delikatnie. Następnie miejsca narażone na odparzenia trzeba posmarować kremem ochronnym. Dobrze, aby miał on lekką konsystencję. Dzięki temu powierzchnia skóry będzie chroniona przed działaniem takich czynników drażniących, jak pot czy mocz. Warto pamiętać, że odparzenia mogą być początkiem odleżyn, czyli poważnych ran pojawiających się u osób unieruchomionych. Ich wyleczenie nie jest proste. Dlatego tak ważne jest, aby uniknąć wystąpienia odparzeń.

Skóra osób starszych wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kilka prostych kosmetyków, regularność w ich stosowaniu, dokładne mycie i osuszanie skóry – wszystko to pozwala uniknąć problemów skórnych u seniorów, a tym samym przełoży się na większy komfort życia osoby w wieku podeszłym.

ATERIMA MED – Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy dla opiekunek osób starszych.

You might also like

Prawo karne 0 Comments

Kiedy wszczynane jest śledztwo?

W sytuacji, gdy zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego wszczynane jest śledztwo. Zazwyczaj dotyczy poważniejszych przestępstw, które skończyły się zabójstwem lub ciężkim uszczerbku na zdrowiu. Oświadczenie o rozpoczęciu śledztwa wydaje sąd,

Wiadomości 0 Comments

E-peers: kompetencje zamknięte w algorytmie

Jak skutecznie rozwijać swoją karierę, poszerzając posiadane kompetencje? Jak znaleźć lepszą pracę albo awansować dzięki rozwojowi umiejętności? To tylko część możliwości, które daje e-peers.com – portal i platforma komunikacyjna, pozwalająca

Wiadomości 0 Comments

KONIEC PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWYCH

Aktualnie Polska cieszy się największą w Europie popularnością transakcji zbliżeniowych. W żadnym innym kraju transakcje zbliżeniowe nie cieszą się tak dużą popularnością jak u nas. W ostatnim czasie zaczęło się

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply