Metody uzyskiwania spadków

Metody uzyskiwania spadków

Spadek przekazywany jest w wyniku potwierdzonych zapisów aktu notarialnego. Tego typu sprawami zajmuje się tym sąd, który powinien przyznać prawo do dziedziczenia majątku lub jego części zgodnie z przedłożonymi dokumentami.

Testament zostaje ogłoszony po śmierci osoby przekazującej spadek. Odczytywany jest w gronie rodziny i najbliższych osób. Osoby ujęte w zapisie mogą zgodzić się na przyjęcie spadku lub nie. O ostatecznej decyzji należy poinformować sąd i notariusza w ciągu pól roku od odczytu. Do tego czasu osoba wymieniona w testamencie nie jest właścicielem części majątku.

W momencie, gdy spadkobierca podejmie decyzję o przyjęciu spadku sporządza się akt, który wyraźnie stwierdza przekazanie praw własności oraz praw do użytkowania nieruchomości lub innych dóbr. Od samego spadkobiercy zależy, w jaki sposób zatwierdzi posiadanie majątku (notarialnie lub sądownie).

Jeśli wybierze akt notarialny musi udać się do wybranego notariusza i sporządzić zapis. W przypadku sądu powinno się przedstawić wniosek o uznanie spadku oraz odpis testamentowy. Na koniec odbywa się rozprawa, która stwierdza pełnoprawne przejęcie spadku.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Spadki 0 Comments

ABC postępowania spadkowego

Postępowanie spadkowe wszczynane jest w celu ustalenia spadkobierców pozostawionego mienia. Odbywa się za pośrednictwem sadu, który przyznaje należne części spadku konkretnym osobom. Jak rozpocząć takie postępowanie i jakie są procedury

Spadki 1Comments

Wszystko o zapisie windykacyjnym

O zapisie windykacyjnym można mówić, jeśli autor testamentu przyznaje konkretne mienie (np. gospodarstwo domowe, nieruchomość, rzecz lub inna własność o wartości materialnej lub sentymentalnej) wyznaczonej z imienia i nazwiska osobie.

Spadki 1Comments

Kiedy stosuje się tzw. zachowek?

Według przepisów testamentowych spadkobiercy muszą otrzymać przysługujące im wartości materialne lub pozostałe, wymienione w dokumencie. Bywają jednak sytuacje, kiedy zmarły wypisał ze spadku jednego z członków rodziny. Wtedy pokrzywdzony może

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:11 Reply
    Spadki to są takie sprawy, które są bardzo delikatne i powinny być przede wszystkim prowadzone poważnie i wrażliwie.

Leave a Reply