Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich domach. Czy możemy pracować na bazie dwóch umów o prace w jednym zakładzie pracy?

Oczywiście, że tak. Zgodnie z prawem pracy nie ma zastrzeżeń, by pracodawca zatrudniał pracownika na dwóch porozumieniach. W praktyce, to od zainteresowanego zależy w jaki sposób będzie korzystał z czasu wolnego od podstawowych obowiązków służbowych.

Porozumienie takie nie ma szczególnych ograniczeń, jednakże pracobiorca musi mieć zagwarantowaną wystarczającą ilość czasu na odpoczynek pomiędzy wykonywaniem obowiązków zawodowych. Druga umowa musi dotyczyć pracy innej niż ta scharakteryzowana na bazie wcześniejszego etatu. Pracodawca, który nie przestrzega zasad godzin pracy pracownika podlega karą pieniężnym o wartościach od 1000 do 30 000 złotych.

Podmiot pracujący w dwóch wymiarach czasu otrzymuje dwa wynagrodzenia i powinien uiszczać inne składki z tytułu danych umów. Kadrowa powinna ponadto stworzyć dwie teczki obejmujące charakteryzowanego pracownika z rozdzieleniem na poszczególnie obowiązki.

Przed wszczęciem pojedynczej aktywności zawodowej, zainteresowany musi przejść konieczne badania lekarskie. Obejmuje to również przypadki gdy pracująca już osoba posiada bieżące pozwolenie.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Czego nie mogą publikować dziennikarze?

Dziennikarze mają obowiązek przestrzegać zasad etyki zawodowej swojej profesji oraz zasad współżycia społecznego. Działają oni dla dobra społeczeństwa i narodu. Ustawodawca określił, że dziennikarz ma prawo do uzyskiwania informacji w

Praca 1Comments

Krótszy dzień pracy – eksperyment czy przyszłość?

Bez pracy nie ma kołaczy, znamy to zdanie od dziecka. Jednak w dzisiejszych czasach większość osób zapracowuje się, czasem nawet poświęca na pracę swój czas prywatny. Osiem godzin w biurze

Praca 1Comments

Jak wygląda firmowa palarnia?

Od jakiegoś czasu istnieje zakaz palenia papierów w miejscach użytku publicznego. To ogromne utrudnienie dla palaczy, gdyż nie są w stanie dobrowolnie i bez limitów oddawać się używce. Wielkim udogodnieniem

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply