Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w miejscu pracy może doprowadzić w tragicznych sytuacjach do rozwiązania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne?

Najczęstszym powodem niezdolności do pracy jest choroba. Niestety uzyskanie od doktora zwolnienia nie jest podstawą do pozostawania w domu. Pracobiorca musi dostarczyć do zakładu pracy takie oświadczenie w ciągu 48 godzin od pierwszego dnia opuszczenia stanowiska. Forma przekazania informacji jest dowolna. Można to zrobić osobiście, upoważniając inną osobę bądź telefonicznie, czy mailowo. Istotne jest by uzyskać potwierdzenie dostarczenia usprawiedliwienia. W przypadku dostarczania zwolnienia za pośrednictwem Poczty Polskiej, zobowiązująca jest data stempla widniejącego na kopercie.

W sytuacji nie zastosowania się do terminu 2 dni roboczych, pracodawca nie ma prawa do dyscyplinarnego zwolnienia podwładnego. Może on natomiast przyznać karę w postaci zabrania premii bądź mandatu na rzecz grup zawodowych istniejących w miejscu pracy.

W związku z powyższym biznesmen powinien nie podejmować nagłych kroków po upływie dwóch dni roboczych nieobecności pracownika. Może dowiedzieć się bowiem, iż owy fakt wynikał z ciężkiej niedyspozycji zdrowotnej bądź pobytu w szpitalu, który uniemożliwił kontakt.

W rzeczywistości to jednak pracownik ma obowiązek dołożyć wszelkich starań by dotrzymać terminu 2 dni usprawiedliwienia. Przekroczenie limitu nie jest znacznym złamaniem prawa, ale zawsze stanowi pewną barierę w kontaktach zawodowych z pracodawcą.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Praca 1Comments

Na jakich zasadach przyznaje się urlop szkoleniowy?

Duża część przedsiębiorstw poszukuje pracowników z ambicjami i wykształceniem. Głównie dlatego, że mają fundamentalne umiejętności oraz chcą się dalej kształcić. Mają prawo uczestniczyć w kursach, które poszerzają kwalifikacje i kreują

Wszystko o działalności agroturystycznej

Ostatnio dość znany stał się dbania o środowisko i ekologii. Ludzie większą uwagę zwracają na to, co dołączają do jadłospisu, kupują i wrzucają do śmietnika. Nie zaskakuje zatem fakt, że

Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich domach. Czy możemy pracować na bazie dwóch umów o prace w jednym zakładzie pracy?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply