Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w miejscu pracy może doprowadzić w tragicznych sytuacjach do rozwiązania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne?

Najczęstszym powodem niezdolności do pracy jest choroba. Niestety uzyskanie od doktora zwolnienia nie jest podstawą do pozostawania w domu. Pracobiorca musi dostarczyć do zakładu pracy takie oświadczenie w ciągu 48 godzin od pierwszego dnia opuszczenia stanowiska. Forma przekazania informacji jest dowolna. Można to zrobić osobiście, upoważniając inną osobę bądź telefonicznie, czy mailowo. Istotne jest by uzyskać potwierdzenie dostarczenia usprawiedliwienia. W przypadku dostarczania zwolnienia za pośrednictwem Poczty Polskiej, zobowiązująca jest data stempla widniejącego na kopercie.

W sytuacji nie zastosowania się do terminu 2 dni roboczych, pracodawca nie ma prawa do dyscyplinarnego zwolnienia podwładnego. Może on natomiast przyznać karę w postaci zabrania premii bądź mandatu na rzecz grup zawodowych istniejących w miejscu pracy.

W związku z powyższym biznesmen powinien nie podejmować nagłych kroków po upływie dwóch dni roboczych nieobecności pracownika. Może dowiedzieć się bowiem, iż owy fakt wynikał z ciężkiej niedyspozycji zdrowotnej bądź pobytu w szpitalu, który uniemożliwił kontakt.

W rzeczywistości to jednak pracownik ma obowiązek dołożyć wszelkich starań by dotrzymać terminu 2 dni usprawiedliwienia. Przekroczenie limitu nie jest znacznym złamaniem prawa, ale zawsze stanowi pewną barierę w kontaktach zawodowych z pracodawcą.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Jak wygląda praca lidera?

Najczęściej poważne firmy zatrudniają wielu podwładnych, którzy pracują we wskazanych działach i wykonują zróżnicowane zadania. Każda odrębna jednostka składa się z kilku podwładnych i przełożonego, który monitoruje i rozdziela obowiązki.

Praca 1Comments

Kiedy dochodzi do mobbingu?

Nieustający kryzys sprawia, że nadal duża część osób szuka zatrudnienia. Najczęściej znaczenie ma tylko zdobycie stanowiska i utrzymanie rodziny. Z tego względu nie raz pracownicy znoszą złe samopoczucie kierownika i

Czym jest odpoczynek dobowy?

Podstawowym prawem każdego zatrudnionego w Polsce jest prawo do wypoczynku po godzinach. Przepisy regulują dokładny przedział oraz limity, których nie można przekraczać. Ile zatem może odpoczywać przeciętny pracownik? Otóż według

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply