Wszystko o nadgodzinach

Godziny nadliczbowe (nadgodziny) to okres pracy, który przekracza ustalony w umowie wymiar. Wielu pracodawców zmusza swoich podwładnych do zostawania w pracy po godzinach. Ile maksymalnie w ciągu roku godzin nadliczbowych może przepracować zatrudniony?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że pracownik może zostać w miejscu pracy po godzinach tylko w wypadku zaistnienia konkretnych okoliczności. W pierwszej kolejności chodzi o sytuacje ratowania życia/zdrowia ludzkiego, ochrony naturalnego środowiska lub do usuwania awarii. W drugiej kolejności chodzi o szczególne sprawy zawodowe, które nie mogą zostać odłożone na dzień następny i wymagają pilnej interwencji.

Średnia ilość nadgodzin w ciągu roku wynosi 150 godzin, jednak może być zwiększona i maksymalnie wynieść 416 godzin (w przypadku zatrudnienia na cały etat). Przy czym w ciągu jednego dnia jest to pięć godzin, a w ciągu tygodnia do ośmiu.

Stawka za pracę po godzinach powinna być wyższa (o 50% do 100% więcej niż zwykle) i wiązać się z dodatkowymi świadczeniami z tego tytułu, np. dzień wolny lub inne wspólnie wybrane rozwiązanie. Wielu pracodawców nie chce płacić za pozostawanie w pracy. Jest to działanie niezgodne z prawem.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Praca 1Comments

Jak wygląda pisemna nagana?

Podwładny, który otrzymuje stałe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, powinien realizować swoje obowiązki oraz akceptować regulaminy. Gdy nie szanuje przepisów oraz zachowuje się niewłaściwie może otrzymać pisemną naganę. Czym

Praca 1Comments

Czy dla pracowników ma znaczenie atmosfera?

Badania prowadzone od dawna mówią, że dla pracowników ogromne znaczenie ma właściwa atmosfera. Nawet wynagrodzenie nie tak dużego znaczenia jak zdrowe kontakty z współpracownikami i kierownikiem. Czemu domowa aura ma

W jakich sytuacjach pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną?

Śmierć podwładnego to wstrząsające przeżycie dla rodziny, ale również pracodawcy. Zgodnie z przepisami powinnością każdego przełożonego jest przekazanie odprawy pośmiertnej. Na jakich warunkach jest wypłacana? Jak oblicza się jej wysokość?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply