Dotacje dla bezrobotnych
Urzędy Pracy oferują dofinansowania dla nowych firm zakładanych przez osoby bezrobotne. Jest to pewien sposób na zmniejszanie poziomu bezrobocia w Polsce i utworzenie nowych miejsc pracy.
Konieczne w staraniu się o dotacje, jest podpisanie umowy ze starostą danego obszaru. Otrzymane środki nie podlegają zwrotowi, mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów prawnych.
Wysokość dofinansowania określana jest w umowie i nie może przekraczać kwoty 6 krotności średniego wynagrodzenia w Polsce. Dla spółdzielni socjalnych kwota ta jest ustalana na innych zasadach.
W umowie zawartej ze starostą, bezrobotny zapewnia, iż:
– będzie prowadził działalność gospodarczą ponad rok,
– wyda otrzymane pieniądze zgodnie z wnioskiem,
– rozliczy środki pochodzące z dotacji,
– zwróci równowartość dotacji przed upływem 30 dni od nakazu starosty.
Ustawa podpisana w dniu 20 kwietnia 2004 roku dotycząca promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy mówi, iż bezrobotny ubiegający się o dotację powinien złożyć wniosek w którym zawrze takie informacje jak:
1. wartość pomocy o jaką wnioskuje,
2. określi rodzaj działalności gospodarczej jaka chce zarządzać,
3. poda symbol w oparciu o Polską Klasyfikację Działalności,
4. przedstawi całkowite koszty przedsięwzięcia,
5. określi jakie wydatki pokryje z otrzymanych pieniędzy,
6. zaproponuje zabezpieczenie dofinansowania.
Dofinansowanie nowo powstającego przedsiębiorstwa jest bezzwrotnie. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku nie dotrzymania warunków umowy, całość pieniędzy należy zwrócić.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Pracownicy nie potrafią pisać listów motywacyjnych
Nieprofesjonalny list motywacyjny może przekreślić szanse kandydata już na wstępnym etapie rekrutacji. Znaczna część pracowników nie przywiązuje jednak wagi do jego przygotowania. Najczęstszym błędem jest korzystanie z gotowych szablonów, które rekruterzy automatycznie
Efekty poszukiwań pracy, a podejście do tego zadania
Bycie bezrobotnym nikogo nie cieszy, a wręcz przeciwnie potrafi przygnębić jak nic innego. Jak wiadomo nie posiadając pracy nie mamy również pieniędzy, co z kolei przekłada się na nasz byt.
Jak sobie radzić z utratą pracy. 6 prostych kroków
Liczba bezrobotnych sięga ponad 12 proc. społeczeństwa, ale jeśli sytuacja dotyka Cię bezpośrednio, ten procent stanowi twoje najmniejsze zmartwienie. Jeżeli zastanawiasz się, jak przetrwać ten trudny okres, by jak najszybciej
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!