Kto może ubiegać się o staż w Urzędzie Pracy?

Polskie Urzędy Pracy oprócz ofert zatrudnienia zgłaszanych przez pracodawców posiadają propozycje stażów. Forma ta umożliwia bezrobotnemu zdobycie praktycznego doświadczenia, jakże ważnego dla potencjalnego przyszłego zleceniodawcy.

Staże mają charakter odpłaty. Wynagrodzenie waha się w granicach 120% wartości zasiłku dla bezrobotnych. Czas trwania szkolenia nie przekracza 12 miesięcy dla osób poniżej 25. roku życia oraz 6 miesięcy dla osób, które ukończyły 25. rok życia.

W praktyce umowę stażu zawierają pracodawca i starosta danego obszaru. Powinna ona uwzględniać doświadczenie i predyspozycje bezrobotnego oraz:

– zawód, którego dotyczy szkolenie,

– zakres zadań,

– uzyskane kwalifikacje po odbyciu stażu,

– metodę potwierdzenia zdobytych umiejętności przez pracownika.

Miejscem wykonywania staży z Urzędów Pracy są różne placówki działające na terenie danej gminy lub miasta. Pracodawcy chętnie przyjmują stażystów z uwagi na brak kosztów ich wynagrodzenia.

Osobami mogącymi uzyskać staż są osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy oraz:

– młodzi poniżej 25. roku życia,

– kobiety mające trudność z powrotem na rynek pracy po urodzeniu dziecka,

– osoby powyżej 50. roku życia,

– osoby nie posiadające wykształcenia i żadnych umiejętności zawodowych,

– rodzice samotnie wychowujący swoje niepełnoletnie dzieci,

– więźniowie po odbyciu kary pozbawienia wolności,

– osoby niepełnosprawne nie mogące znaleźć zatrudnienia.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Bezrobotny 0 Comments

Czym są programy specjalne dla bezrobotnych?

W celu aktywizacji osób bezrobotnych tworzone są dla nich specjalne programy. Ich uczestnikami są przede wszystkim osoby niezatrudnione i poszukujące pracy, dla których stosowane wcześniej narzędzia okazały się niewystarczające. Programem

Bezrobotny 4 komentarze

Jak sobie radzić z utratą pracy. 6 prostych kroków

Liczba bezrobotnych sięga ponad 12 proc. społeczeństwa, ale jeśli sytuacja dotyka Cię bezpośrednio, ten procent stanowi twoje najmniejsze zmartwienie. Jeżeli zastanawiasz się, jak przetrwać ten trudny okres, by jak najszybciej

Nowe świadczenia dla osób bez pracy

Z początkiem roku weszły w życie nowe metody przyznawania świadczeń dla osób, które mają problemy ze znalezieniem pracy. Reformy zostały wprowadzone przede wszystkim dlatego, że zmienimy się zasady przyznawania świadczeń

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!