Czy klient powinien znać swoje prawa i obowiązki?

Czy klient powinien znać swoje prawa i obowiązki?

Konsument powinien orientować się we wszystkich przepisach oraz znać sztandarowe prawa konsumenta. W dużej mierze dlatego, że mnóstwo korporacji i sprzedawców korzysta z niewiedzy i łatwowierności kupujących. Które postanowienia prawne są najbardziej istotne?

Konsument powinien zapoznać się przede wszystkich ze swoimi prawami i obowiązkami w ramach korzystania z usług turystycznych oraz finansowych. Okazuje się, że właśnie w tych branżach notuje się wiele nadużyć.

W przypadku kredytów konsumenckich największe znaczenie ma wybór umowy. Zanim to nastąpi należy poznać wszystkie paragrafy, zadawać pytania i wiedzieć, że do momentu podpisania dokumentu można zrezygnować z usługi. Zwykle na druku dodaje się wiele odsyłaczy do regulaminów, przepisów, ustaw. Niestety najbardziej bezpieczne będzie przebrnięcie przez wszystkie, aby nie mieć wątpliwości.

Natomiast w przypadku turystyki zwykle klienci reklamują wycieczki, pozywają organizatora za niedopełnienie wcześniejszych postanowień oraz zwrot pieniędzy.

Podsumowując, praktycznie każda usługa została opisana prawnie, zatem w przypadku niedociągnięć można wskazać na obowiązujące przepisy.

 

 

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Prawa konsumenta 0 Comments

Blokada bankomatu – czy to koniec?

Dla wielu zabieganych i nowoczesnych osób bankomat jest dużym ułatwieniem, które pozwala zaoszczędzić kilkanaście minut (na oczekiwanie w banku) oraz oferuje szybkie wykonanie najważniejszych operacji, np. wydanie gotówki, sprawdzenie stanu

Prawa konsumenta 2 komentarze

W jaki sposób zareklamować żywność?

Wśród różnych przywilejów konsumenta jest także opcja reklamowania kupionych towarów. Zazwyczaj wskazuje się na jakość urządzeń elektronicznych lub komputerowych. Nie można zapominać, że kilkukrotnie sprzedawana żywność nie nadaje się do

Prawa konsumenta 0 Comments

Do kiedy można reklamować meble?

Każdy klient, który kupił przedmiot ma prawo do reklamacji. Oczywiście warunkiem jest dotrzymanie odpowiedniego terminu przeznaczonego na zgłaszanie skarg i nieprawidłowości. Jakie przepisy stosowane są w branży meblowej? Ile czasu

1 Comment

  1. anita
    11 sierpnia, 15:01 Reply
    W przypadku kredytów konsumenckich największe znaczenie ma wybór umowy. Zanim to nastąpi należy poznać wszystkie paragrafy.

Leave a Reply