W jaki sposób zastrzega się kartę płatniczą?

W jaki sposób zastrzega się kartę płatniczą?

Każdy posiadacz karty płatniczej powinien trzymać ją w bezpiecznych warunkach, niedostępnych dla osób trzecich. Jeśli jednak stwierdzi, że nie jest w stanie jej znaleźć, wtedy niezwłocznie powinien o zdarzeniu powiadomić bank. Jak odpowiednio zastrzec swoją kartę? O czym wiedzieć w czasie całej procedury?

Na początek trzeba wyjaśnić, że blokowanie karty płatniczej konieczne jest w sytuacji zagubienia karty, kradzieży, zniszczenia, upublicznienia lub przekazania numeru PIN. W ostatnim przykładzie wchodzi w grę także podejrzenie, że ktoś wykradł kod, np. zobaczył w kolejce do bankomatu, przeczytał informację wśród pozostałych notatek.

W poprzednich latach zastrzeganie karty zachodziło telefonicznie. Klient musiał zadzwonić do biura obsługi klienta swojego banku i tam przekazywał przebieg zajścia. Od początku 2014 obowiązuje jeden numer, pod którym można rozwiązać całą sprawę (828 828 828).

W czasie rozmowy z pracownikiem trzeba podać większość danych osobowych, korzystanie z usług konkretnego banku, hasło ustalone podczas podpisywania umowy (zwykle nazwisko panieńskie matki) oraz inne istotne informacje. W rezultacie karta zostaje zablokowana i nie może zostać więcej użyta. Zazwyczaj procedura jest bezpłatna i realizowana zdalnie, chwilę po zarejestrowaniu zgłoszenia.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Prawa konsumenta 4 komentarze

O czym pamiętać podczas zakupów w sieci?

Internet stał się w ostatnim czasie bardzo potrzebny. Umożliwia komunikację, daje dostęp do wiadomości, przedstawia pomysły na edukację i normalne funkcjonowanie. Wśród internetowych rozwiązań dość znane są zakupy. To szybki

Prawa konsumenta 1Comments

Gdzie nie można palić?

Od ponad dwóch lat w Polsce obowiązuje prawo (ustawa antynikotynowa) zabraniające palenia w miejscach publicznych oraz lokalach gastronomicznych. Osoby, które nie dostosowują się do ustawy są karane. W jakich innych

Prawa konsumenta 2 komentarze

Kiedy możemy zgłosić reklamację?

Po zakupie towaru, gdy spostrzeżemy w nim wadę należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do sprzedawcy. Opóźnienie może skutkować poważnymi konsekwencjami dla ubiegania się o nasze roszczenia. Prawa konsumenta są

3 komentarze

 1. Grześ
  21 września, 22:08 Reply
  Jak kiedyś zgubiłem kartę to od razu biegłem do banku. Powiedziałem jaka sytuacja i przyszedł specjalnie jakiś Pan i przyjął mnie bez kolejki. Na szczęście znalazca przyniósł kartę właśnie do banku i zostałem o tym powiadomiony.
 2. olek
  11 sierpnia, 14:58 Reply
  Na początek trzeba wyjaśnić, że blokowanie karty płatniczej konieczne jest w sytuacji zagubienia karty, kradzieży, zniszczenia.
 3. peter
  19 grudnia, 15:04 Reply
  Dokładnie. Wtedy pierwsze co to idziemy do banku, tam pomagają z zastrzeganiem karty płatniczej.

Leave a Reply