Dla kogo pies towarzyszący?

Dla kogo pies towarzyszący?

Psy towarzyszące są ogromną pomocą i ułatwieniem w życiu codziennym dla osoby niepełnosprawnych. Chodzi przede wszystkim o osoby niewidome, niesłyszące lub cierpiące na poważne choroby. Jakie są podstawowe zadania psa towarzyszącego?

Szkolenie psa dla osoby niepełnosprawnej zależy od rodzaju przypadłości przyszłego właściciela oraz ogólnego usposobienia. Obecnie trenuje się psy na przewodników (dla osób niewidzących lub niedowidzących), dla niesłyszących i opiekunów (dla osób chorych na różne groźne przypadłości).

Psy towarzyszące podlegają selekcji i dokładnym szkoleniom. Wybiera się najlepsze, które są uległe, cierpliwe i bardzo otwarte. Dodatkowo, w zależności od przeznaczenia, muszą wykazywać orientację w terenie, szereg zachowań w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń.

Osoba niepełnosprawna, która posiada psa towarzyszącego, może wchodzić z nim wszędzie. Oznacza to, że załatwienie każdej sprawy (w urzędzie, sklepie, na basenie, stadionie, szkole, uczelni, sądzie) może odbywać się w towarzystwie psa. Jest to prawo każdego, kto posiada takiego czworonoga. Możliwość ta została wprowadzona po to, aby zniknęły bariery i ograniczenia.

Aby różne instytucje respektowały psa towarzyszącego musi on posiadać specjalną obrożę oraz uprząż, która informuje o rodzaju choroby oraz fakcie, że pies jest przeszkolony. Dodatkowo osoba niepełnosprawna powinna posiadać przy sobie wszystkie pozwolenia i zgody na wprowadzanie psa do różnych pomieszczeń.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Jak unieważnić małżeństwo?
Next Na czym polega wymeldowanie?

You might also like

Pomoc Społeczna 1Comments

Na jakich zasadach przyznaje się zasiłek celowy?

W Polsce system socjalny jest dobrze rozwinięty. Rząd wprowadził liczne świadczenia oraz pomoc finansową dla potrzebujących. Wśród całej masy dostępnych znajduje się również zasiłek celowy. Kto może z niego skorzystać?

Pomoc Społeczna 0 Comments

Charakterystyka kontraktu socjalnego

Podstawowym powodem zawierania kontraktu socjalnego jest chęć poprawienia sytuacji życiowej i materialnej konkretnej rodziny oraz wykluczenie patologii społecznych. Dokument zawiera postanowienia, których trzeba przestrzegać, ewentualne konsekwencje oraz podpisy obu stron

Pomoc Społeczna 3 komentarze

Ile w przyszłości wyniesie zasiłek pielęgnacyjny?

Zgodnie z zapisami ustawowymi w czerwcu 2013 roku przestało obowiązywać świadczenie pielęgnacyjne. Decyzja ta przyjęta została z ogromnym niezadowoleniem. Z tego względu kwestia usunięcia zasiłku została poddana do ponownego rozpatrzenia.

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:02 Reply
    Pies towarzyszący to wspaniały ' wynalazek '. Bardzo przydatne, gdy jest osoba nie widoma.

Leave a Reply