Czym jest odpoczynek dobowy?

Czym jest odpoczynek dobowy?

Podstawowym prawem każdego zatrudnionego w Polsce jest prawo do wypoczynku po godzinach. Przepisy regulują dokładny przedział oraz limity, których nie można przekraczać. Ile zatem może odpoczywać przeciętny pracownik?

Otóż według prawa pracy, każdy podwładny w ciągu 24 godzin ma prawo do przynajmniej 11 godzin odpoczynku. Dotyczy to głównie pracowników obsługujących specjalistyczne sprzęty lub maszyny, strażaków, ochroniarzy, ratowników i dozorców. Dodatkowo przyznane wolne godziny muszą trwać nieprzerwanie.

Jeśli sytuacja wymaga interwencji (np. poważna awaria, klęska żywiołowa, akcja ratownicza), wówczas zatrudniony zmuszony jest to uczestnictwa w działaniach zleconych przez przełożonego. Zazwyczaj dotyczą ochrony życia lub zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego.

Jeśli zatrudniony został wezwany do pracy w sytuacjach nadzwyczajnych oraz pracował poza podstawowymi godzinami pracy, wówczas zatrudniający musi przyznać rekompensatę, tzn. udzielić dodatkowy dzień wolny, przyznać premię uznaniową lub inne umówione wcześniej świadczenie.

Należy pamiętać, że wszystkie kwestie odpoczynku dobowego muszą być ustalone w umowie o pracę oraz określać wynagrodzenie z tego tytułu.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Jaki strój obowiązuje na spotkaniach biznesowych?

W każdym kraju obowiązuje inna, specyficzna moda. Niestety w godzinach pracy trzeba mieć dystans i ubierać się tak, jak wymogi oczekują. Jaki ubiór obowiązuje w Niemczech czy Polsce podczas spotkań

Praca 1Comments

Jak wygląda firmowa palarnia?

Od jakiegoś czasu istnieje zakaz palenia papierów w miejscach użytku publicznego. To ogromne utrudnienie dla palaczy, gdyż nie są w stanie dobrowolnie i bez limitów oddawać się używce. Wielkim udogodnieniem

Praca 0 Comments

BHP w pracy magazyniera

Praca z ciężkimi urządzeniami, często w zmiennych warunkach temperaturowych i hałasie – to m.in. sprawia, że zawód magazyniera do łatwych i przyjemnych nie należy. W trakcie wykonywania swoich obowiązków trzeba

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply