Tajemnica zakładu pracy

Tajemnica zakładu pracy

Każdy pracownik jest zmuszony do zachowania informacji zdobytych w trakcie pracy oraz niewykorzystywania ich do indywidualnych celów. Co grozi za przekroczenie takiego nakazu?

Owa konieczność do utrzymywania w tajemnicy informacji biznesowych została scharakteryzowana w Kodeksie Pracy. Najczęściej biznesmen rozwiązuje podwładnemu umowę o pracę w trybie natychmiastowym z uwzględnieniem jego winy. O dyscyplinarnym trybie rozwiązania porozumienia decyduje otoczenie wyjawienia chronionych treści.

Najczęściej podwładni dopuszczają się do upublicznienia informacji związanych z sytuacją finansową i liczbą zatrudnionych pracowników oraz ich danych osobowych. Właściciel zakładu może zwolnić winnego w okresie miesiąca od uzyskania dowodów o takim przekroczeniu, po uprzednim zobrazowaniu sprawy stowarzyszeniu zawodowemu.

Niejednokrotnie dane ujawnione przez pracownika mogą dotyczyć prawa o likwidacji nieuczciwej konkurencji. Dotyczy to głownie kwestii technologicznych i licencji wykorzystywanych na terenie miejsca pracy. Należy się wówczas liczyć z mandatami karnymi nakładanymi przez sądy.

W rzeczywistości sprowadza się to do odejścia podwładnego i utworzenia przez niego własnej firmy w tym samym obrębie gospodarczym. Wtedy to ubiegły pracodawca może chronić prawo eksploatowania przez niego umiejętności uzyskanych podczas pracy w jego zakładzie pracy.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Praca 1Comments

Kiedy powiedzieć o nieobecności w pracy?

Mądry i odpowiedzialny pracownik zatrudniony w ramach wybranej umowy pracuje wedle ustalonych zasad. Przychodzi do pracy w zgodzie z grafikiem i wykonuje powierzone obowiązki. Czasami jednak zdarzają się niespodziewane zdarzenia,

Jak działają agencje zatrudnienia?

Wiele młodych ludzi deklaruje kłopoty ze znalezieniem stabilnej i dobrze płatnej pracy. Dlatego też jest dużo firm, które wspierają bezrobotnych w karierze zawodowej. Wśród nich są agencje zatrudnienia. Czym się

Przybywa pracowników tymczasowych. Wartość tego rynku w Polsce to ponad 5,5 mld zł

Globalny rynek pracy tymczasowej wzrósł w 2015 roku o 12 proc. i odpowiada za 70 proc. przychodów branży agencji zatrudnienia. Wciąż jednak pracownicy tymczasowi stanowią zaledwie 1,8 proc. ogółu zatrudnionych. W Polsce odsetek

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply