Czy wolontariuszowi należą się świadczenia?

Czy wolontariuszowi należą się świadczenia?

Wolontariusze poszukiwani są w różnych organizacjach i stowarzyszeniach. Chcą realizować zlecone zadania bezpłatnie i akceptują trudne warunki pracy. Aczkolwiek zgodnie z przepisami mogą liczyć na nieliczne świadczenia dodatkowe. Jakie? Na jakich zasadach są przyznawane?

Na wstępie należy wyjaśnić, że bazą funkcjonowania wolontariusza jest ochota do wykonywania obowiązków bezinteresownie. Oznacza to, że może przejąć wybrane stanowisko, wypełniać szereg obowiązków, ale nie oczekuje na wynagrodzenie.

Trzeba jednak wspomnieć, że oprócz środków finansowych można nagradzać pracowników w inny sposób. Jednocześnie należy wiedzieć, że nie jest to wdzięczność za pracę, ale legalne działanie na rzecz poprawy warunków współpracy.

Oprócz tego pracodawca może pokrywać koszty transportu, dziennej diety, ewentualnych kursów, wyjazdów. Sporadycznie możliwe jest otoczenie ubezpieczeniem zdrowotnym lub wypadkowym. Wszystko zależy od chęci przełożonego oraz charakteru zajmowanego stanowiska.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 7 komentarzy

Ile w 2015 roku wyniesie minimalne wynagrodzenie?

Zgodnie z postulatami związków zawodowych minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku powinno wynieść 2 000 zł brutto, a więc około 1459 zł po potrąceniu podatku. Rząd chce zaoferować tylko 1731 zł

Zarobki 0 Comments

Jak można wypłacać wynagrodzenie pracownikowi?

Według Kodeksu Pracy każdy przełożony zobowiązany jest do płacenia swojemu pracownikowi honorarium, które jest zgodne z wypełnianymi obowiązkami. Honorarium to musi być płacone na przykład raz w miesiącu zgodnie z

Zarobki 0 Comments

Podwyżki płac dla części pracowników oznaczają wejście w drugi próg podatkowy

Dynamika wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw – pomimo lekkiego spadku w sierpniu – już od 10 miesięcy utrzymuje się na stabilnym poziomie około 7 proc. rok do roku. To dobry sygnał przede wszystkim dla pracowników, ale dla części

2 komentarze

  1. albert
    Sierpień 13, 16:00 Reply
    Na wstępie należy wyjaśnić, że bazą funkcjonowania wolontariusza jest ochota do wykonywania obowiązków bezinteresownie, czyli bez zapłaty.
  2. akcentt
    Styczeń 31, 11:27 Reply
    Moim zdaniem wolontariuszowi też powinny się należeć jakieś świadczenia. W końcu poświęca on swój wolny czas.

Leave a Reply