W jakiej pracy zarabia się najmniej?

W jakiej pracy zarabia się najmniej?

Obecnie większość osób wybiera studia wedle swojego hobby i największych pasji. Tylko mała część młodych ludzi szuka dochodowego zawodu, który przyniesie wysokie zarobki, ale nie zawsze tyle samo satysfakcji. Na jakich stanowiskach zarabia się najmniej?

Zgodnie z obliczeniami najniższa krajowa pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę daje około 1600 zł brutto. To suma bardzo niska, często nie wystarczy na podstawowe potrzeby i wydatki. Jest to szczególnie trudne, gdy na utrzymaniu pozostaje cała rodzina.

Kwota minimalna zazwyczaj wypłacana jest pracownikom ochrony, ekipom sprzątającym, sprzedawcom oraz kelnerom (nie dodając napiwków). Następnie wskazać trzeba pracowników administracyjnych, sekretarki oraz szwaczki.

Gorzej wygląda sytuacja osób pracujących na umowach tymczasowych. Wtedy nie istnieją żadne limity, a pracodawcy wykorzystują bezrobocie i płaca skandalicznie niskie pensje.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Zarobki 3 komentarze

Wszystko o dodatku zmianowym

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest wypłacanie pracownikom pensji oraz dodatków związanych z pełnieniem przydzielonych funkcji. W przypadku podjęcia nadliczbowych zobowiązań można liczyć na wyższą wypłatę. Wśród wielu dostępnych premii wyróżnić można

Zarobki 0 Comments

Czy ukrywać swoje zarobki?

Często firmy stosują w umowach o pracę klauzulę poufności czyli ukrywanie warunków pracy przed pozostałymi pracownikami i osobami spoza korporacji (czasami dotyczy to nawet rodziny). Jest wykorzystywana głównie w celu

Zarobki 0 Comments

Kiedy pracownik nie powinien mówić o swoich zarobkach?

Nie od dzisiaj wiadomo, że każdy przedsiębiorca dba o interesy swojej firmie. Dlatego też wielokrotnie w umowach o pracę pojawia się paragraf na temat tajemnicy wynagrodzenia. Czy zapis ten znajduje

2 komentarze

  1. albe
    13 sierpnia, 16:01 Reply
    Często 1600 zł nie wystarczy na podstawowe potrzeby i wydatki. Jest to szczególnie trudne, gdy na utrzymaniu pozostaje cała rodzina.
  2. akcentt
    31 stycznia, 11:38 Reply
    1600 zł? Nie wiem skąd to jest wzięte, ale skoro minimalna krajowa jest podnoszona, to umowy zlecenia też powinny być.

Leave a Reply