Wszystko o ślubach konkordatowych

Wszystko o ślubach konkordatowych

Ślub konkordatowy to jedna z nowszych form zawierania związku małżeńskiego. Wybierany jest przede wszystkim na różnice wyznaniowe oraz prawne. Jakie formalności potrzebne są do zalegalizowania konkordatu i kto może się o to starać?

Krok 1

Przede wszystkim trzeba wybrać parafię, w której ślub zostanie zawarty. Warto dopilnować, aby był to kościół, do którego należy jedna ze stron. Nie jest to obowiązkowe, jednakże mile widziane i wiele ułatwia. Warto przyjść do księdza dużo wcześniej (3-6 miesięcy przed planowanym ślubem), aby wybrać dogodny termin.

Krok 2

Wymagane jest przedstawienie oświadczeń z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwwskazań. Dodatkowo, jeśli ślub bierze wdowiec trzeba mieć przy sobie dokumenty potwierdzające śmierć małżonka. Oprócz tego standardowe druki: akt chrztu, świadectwo bierzmowania, dokumenty tożsamości, potwierdzenie spowiedzi oraz odbycia nauk przedmałżeńskich.

Krok 3

Na kilka dni przed planowaną ceremonią przyszli małżonkowie podpisują odpowiednie dokumenty potwierdzające chęć zawarcia związku małżeńskiego. Potwierdzeniem są podpisy pary młodej oraz świadków.

Krok 4

Po mszy ślubnej ksiądz spisuje zaświadczenie potwierdzające zawarcie małżeństwa. Ponownie niezbędny jest podpis małżonków, świadków o księdza.

Krok 5

Wszystkie dokumenty przekazywane są do Urzędu Stanu Cywilnego i rejestrowane. Dodatkowo przygotowuje się dokument, który stanowi akt małżeństwa.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Rozwody 1Comments

Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Każdy rozwód prowadzi do określenia lub podziału winy za trwały rozkład małżeństwa. Dodatkowo sąd określa, kto powinien uregulować opłaty sądowe i w jakiej kwocie. Co składa się na końcową sumę

Małżeństwo 1Comments

Czy niepełnoletni mogą zawrzeć sakrament małżeństwa?

W Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym znajdziemy spis przeszkód, które musi pokonać para by zawrzeć małżeństwo. Niestety, niektóre bariery są nie do przeskoczenia, jak różnica wieku pomiędzy partnerami. Zawarcie małżeństwa w

Małżeństwo 1Comments

W jaki sposób zarejestrować małżeństwo zawarte za granicą?

W Polsce obowiązkiem osób, które zawarły związek małżeński za granicą, jest zarejestrowanie go w urzędzie stanu cywilnego. Takich formalności mogą za nich dokonać też bliscy. Aby zarejestrować małżeństwo w urzędzie

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:04 Reply
    Dla mnie ślub z osobą, która jest innej wiary jest nie do przyjęcia. Nie wiem dlaczego, ale nie wyobrażam sobie tej sytuacji.

Leave a Reply