Kto stosuje pozew zbiorowy?

Kto stosuje pozew zbiorowy?

Najważniejszym prawem każdego klienta jest opcja zrezygnowania z zakupu lub zgłoszenia reklamacji nabytego towaru. Nawet jeśli sprzedawca nie chce wysłuchać roszczeń musi to zrobić, bowiem dotyczą go ogólnie obowiązujące normy i przepisy prawne. Oprócz tego zdarza się, że z proponowanych usług niezadowolonych jest więcej osób. Wtedy można pomyśleć o pozwie zbiorowym. Na czym polega i kiedy musi zostać zastosowany?

Na wstępie trzeba wyjaśnić, że powodem sporządzenia pozwu zbiorowego zazwyczaj jest poważne naruszenie umowy kupna-sprzedaży wobec większej grupy klientów. W związku z tym razem stają przed sądem jako strona pokrzywdzona przez jedną firmę.

Jeśli klientów z tym samym problemem jest przynajmniej 10 mogą rozpocząć postępowanie przeciwko nieuczciwemu sprzedawcy. Zwiększa to szanse na wyegzekwowanie swoich praw oraz jednocześnie obciąża firmę.

Dużą korzyścią płynącą z wstąpienia do pozwu zbiorowego jest zaoszczędzenie pieniędzy na prywatne sprawy sądowe oraz wsparcie innych w podobnej sytuacji. Oprócz tego sąd ma więcej dowodów na dokonane przestępstwa.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Co zmieni się w sprzedaży internetowej w 2014 roku?
Next Sąd administracyjny a Fiskus – czyje decyzje ważniejsze?

You might also like

Konsument 0 Comments

LafargeHolcim w Polsce otworzył centrum obsługi reklamacji

Lider wśród producentów cementu, betonu i kruszyw LafargeHolcim uruchomił Centrum Obsługi Reklamacji (COR), które  łączy obszary Wsparcia Technicznego, Centrum Obsługi Klienta i Obsługi Reklamacji. Dzięki temu cały proces przebiega szybciej, a każde zgłoszenie prowadzone jest przez indywidualnego

Wiadomości 2 komentarze

Jak reklamować usługi biur podróży?

Wiele osób, szczególnie w okresie wakacyjnym, korzysta z usług różnych biur turystycznych. Kuszą przede wszystkim niskimi cenami oraz atrakcyjnymi wycieczkami na najwyższym poziomie. Jednak nie zawsze rzeczywistość pokrywa się z

Reklamacje 1Comments

Czy można oddać sprawny towar?

Według ustawowych praw konsumenta istnieje możliwość reklamowania towaru, który uległ zepsuciu lub zniszczeniu na skutek prawidłowego użytkowania. Czy można natomiast oddać towar, który nie posiada wad nabytych? Procedury mówią, że

7 komentarzy

  1. Patryk
    30 sierpnia, 13:21 Reply
    Pozew zbiorowy to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Jeden nie pójdzie za drugim ze strachu przez na przykład utratą pracy. Zespół musi być na prawdę zgrany, żeby to zadziałało.
  2. Anna
    03 sierpnia, 09:44 Reply
    Na ogół pozwy zbiorowe robi się po to, by zaoszczędzić. Wiem z własnego doświadczenia. Na jednej stronie dałam się nabrać i zakupiłam podrobiony przedmiot. Zrobiło to również wiele innych osób, ale naprawdę trudno było uzbierać grupkę do pozwu. W tym przypadku raczej nie chodziło o stratę pracy, ale o zwykłe lenistwo. Trochę się temu dziwię.
  3. Jan
    06 sierpnia, 13:40 Reply
    Plusem pozwu zbiorowego jest na pewno to, że zaoszczędzamy czas i pieniądze, działamy też solidarnie z innymi ludźmi, co na pewno jest prostsze. Jednak tak jak wspomniano wyżej, muszą to być osoby zgrane, działające w jednej sprawie, z konkretnym celem.
  4. radek
    07 sierpnia, 17:01 Reply
    Czy klientów musi być 10? Jest jakaś minimalna granica, od której zaczyna się pozew zbiorowy?
  5. ninek
    10 sierpnia, 14:13 Reply
    Dużą korzyścią płynącą z wstąpienia do pozwu zbiorowego jest zaoszczędzenie pieniędzy, a także to, ze jest większa szansa na wygraną sprawę.
  6. gwiazda
    15 grudnia, 19:46 Reply
    Patrząc na to wszystko z boku wydaje mi się, że pozew zbiorowy jest lepszy od indywidualnego, większe szansę na wygrane.
  7. bobo
    20 grudnia, 12:20 Reply
    Pozew zbiorowy to świetny pomysł. Szansę na wygraną wzrastają wówczas dwukrotnie.

Leave a Reply