Jakie korzyści płyną z obniżenia stawek za nadgodziny?

Jakie korzyści płyną z obniżenia stawek za nadgodziny?

Według niektórych właścicieli firm zmniejszenie stawek za przepracowane nadgodziny spowoduje zwiększenie ilości nowo zaistniałych miejsc pracy oraz zredukuje koszty pracy.

Projekt poselski w zakresie nowelizacji w przepisach w obszarze czasu pracy ma na celu większą swobodę przedsiębiorców w rozporządzaniu pracy firmy. Te zmiany mają polegać na wykonywaniu różnych zadań, nawet niżej wynagradzanych, ale dających możliwość utrzymanie ciągłości zatrudnienia i pracy.

W spółkach działających w określonych branżach, większa elastyczność w rozliczaniu kosztów związanych z godzinami nadliczbowymi, spowodowałaby, że byłyby one skłonne przyjąć kilkudziesięciu pracowników w ramach umowę o pracę, zamiast posługiwać się zatrudnieniem czasowym za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

Obniżone dodatki zachęcają zagraniczne firmy do inwestycji, ponieważ analizują one wysokość kosztów, jakie będą ponosiły w okolicznościach opłacania pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. W zależności od rodzaju branży, sytuacji ekonomicznej, czy specyfiki działalności pracodawca może ustalić wyższe stawki za przepracowane godziny nadliczbowe.

Ponadto, zawarcie w kodeksie pracy możliwości ustalania niższych dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych daje związkom zawodowym element do negocjacji przy zawieraniu zbiorowych układów pracy.

W państwach Europy stawki za prace w godzinach nadliczbowych są niższe niż u nas. W większości tych państwach stawka ta jest o 25% więcej niż zwykle, podczas gdy u nas jest to 50% więcej niż normalnie w dni zwykłe, a w niedziele i święta 100% więcej.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Zasiłki 0 Comments

Na jaką pomoc mogą liczyć bezrobotni wracający z zagranicy?

O środki na życie po utracie pracy powinno się z prawa starać w kraju podejmowania pracy. Często nie wypełniamy warunków, jako obcokrajowcy do otrzymywania owego zasiłku poza granicami kraju. Jak

Wiadomości 0 Comments

Wszystko o zasiłkach dla osób bez pracy

Jednym z podstawowych obowiązków państwa jest zapewnienie jego obywatelom zatrudnienia i godnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Jednak w dobie kryzysu coraz trudniej o uczciwego pracodawcę i stanowisko zgodne z wykształceniem.

Bezrobotny 4 komentarze

Jak sobie radzić z utratą pracy. 6 prostych kroków

Liczba bezrobotnych sięga ponad 12 proc. społeczeństwa, ale jeśli sytuacja dotyka Cię bezpośrednio, ten procent stanowi twoje najmniejsze zmartwienie. Jeżeli zastanawiasz się, jak przetrwać ten trudny okres, by jak najszybciej

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply