Kto kontroluje przestrzeganie Kodeksu Pracy?
Sprawozdania Centralnego Inspektoratu Pracy pokazują jasno jakie przepisy nie są przestrzegane przez polskich przedsiębiorców wobec pracobiorców.
W kraju odbywa się średnio 90 tysięcy kontroli u 70 tysięcy firm rocznie. Niestety specjaliści do spraw otoczenia pracy przekazują podczas nich ponad 300 tysięcy decyzji, a ponad 30% z nich obejmuje niedopuszczalne naruszenia zasad ochrony życia i zdrowia podwładnych.
Inne przestępstwa zakładów w zakresie prawa pracy to między innymi pomyłki formalne w zawiązywaniu i rozwiązywaniu umów o pracę, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń oraz niezapewnienie pracobiorcom czasu na regeneracje sił w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Oczywiście wszystkie opisane przekroczenia prawa są obarczone przymusem uiszczenia kar pieniężnych i zlikwidowania ich w trybie natychmiastowym.
Opisana Inspekcja Pracy nie zajmuje się tylko kontrolą stanu obecnego w polskich firmach, ale prowadzi także kampanie marketingowe i promocje mające na celu uświadomienie pracowników i biznesmenów o ich prawach jak i zobowiązaniach.
Aktywność Inspektoratu Pracy daje pożądane efekty, ponieważ z roku na rok scharakteryzowanych wykroczeń jest coraz mniej. Niestety, ciężko jest usunąć problemy z wypłatą wynagrodzeń, szczególnie gdy dana firma ogłasza stan likwidacji.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Treść umowy o pracę – wymagania i uwagi
Jeżeli strony decydują się na nawiązanie stosunku pracy i tym samym podpisanie umowy o pracę, to nie można zapomnieć, że powinny one zawrzeć określoną pulę informacji w podpisywanym dokumencie. Minimalna
Młodzi na rynku pracy – kariera zaczyna się od stażu
Z roku na rok rośnie zainteresowanie polskich pracodawców stażystami i praktykantami. W 2014 r. portal Pracuj.pl opublikował ponad 7,9 tys. takich ogłoszeń. Najczęściej firmy szukały kandydatów do działów związanych z
Jakie zadania musi wykonywać urzędnik?
Duża część osób, przede wszystkim absolwentów szkół wyższych, woli pracę umysłową. Wyobrażają sobie obowiązki biurowe, porządkowanie dokumentów, realizowanie formalności oraz przyjmowanie klientów. Jak w rzeczywistości wygląda stanowisko urzędnicze? Czy warto
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!