Czym zajmują się strażnicy miejscy?

Straż miejska zrodziła się, aby zajmować się mniej groźnymi wykroczeniami niż policja, głównie drogowymi. Ma prawo do wystawiania mandatów karych oraz inne kompetencje związane z interwencjami. Ponad 2 lata temu odbudowano ustawę o strażnikach miejskich. Jakie wytyczne się zmieniły? Jakie obowiązki ma strażnik miejski?

Zanim wprowadzono zmiany w ustawie strażnicy miejscy mieli długi zakres zadań i rozwiązań karnych. Wraz z rewolucjami w ustawie zakres uprawnień znacznie się skurczył i odebrano część powinności.

Najważniejszym obowiązkiem strażnika miejskiego jest respektowanie przepisów prawa oraz wypisywanie mandatów karnych w przypadku łamania porządku. Oprócz najczęściej popełnianych działań zabronionych od dwóch lat straż miejska zajmuje się przypadkami znieważania symboli narodu (hymn, flaga, godło), łamania ciszy wyborczej oraz lekceważenia czynności powodziowych (dewastowanie wałów, uniemożliwianie akcji ratowniczej).

Dodatkowo strażnik miejski może wypisać mandat karny na miejscu dokonaniu wykroczenia, co zdecydowanie przyspiesza procedurę oraz błyskawicznie zamyka sprawę.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Wykroczenia 5 komentarzy

Kiedy można przeszukiwać osoby niepełnoletnie?

Rewizja to procedura stosowana w celu zweryfikowania lub wykrycia niebezpiecznych narzędzi lub środków odurzających. Zazwyczaj wybierana w stosunku do osób dorosłych, które działają podejrzanie lub wcześniej nieodpowiednio reagowali. Jak operacja

Wykroczenia 0 Comments

Zakazy wchodzenia do wody

Już za kilka dni pierwszy dzień lata. Podczas upałów bardzo często chłodzimy się w najbliższych akwenach wody. Niestety, nie wszędzie jest to wskazane, a kąpiel w miejscu zabronionych może skutkować

Wykroczenia 0 Comments

W jakich przypadkach ponosi się odpowiedzialność cywilną?

Każdy mieszkaniec Polski powinien posiadać odpowiedzialność cywilną. Innymi słowy ponosi rezultaty swoich czynów i jest w stanie przewidywać skutki różnych zachowań. Czym jeszcze charakteryzuje się odpowiedzialność cywilna? Do czego zobowiązuje?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply