W jakim celu powołano komisję penitencjarną?

W jakim celu powołano komisję penitencjarną?

Zgodnie z ustawą komisja penitencjarna powinna być uważana za jeden z organów władzy wykonawczej. Powoływana jest na potrzeby zakładu karnego, gdzie wypełnia obowiązki pod nadzorem dyrektora ośrodka. Jakie zadania wypełnia komisja? Co znajduje się w jej kompetencjach?

Do fundamentalnych obowiązków komisji penitencjarnych należy wybór zakładu karnego, systemu odbywania kary, budowanie spersonalizowanego planu naprawczego, opisywanie procesów resocjalizacyjnych skazanych, kierowanie skazanych do szkół w celach edukowania młodzieży oraz przydzielanie przepustki oraz innych udogodnień.

O wiele przywilejów skazany powinien wnioskować sam. Wtedy na podstawie dokumentu komisja weryfikuje konkretny przypadek i przy wnioskującym wydaje końcową decyzję wraz z uzasadnieniem.

Każdy skazany, który nie zgadza się z decyzją może wnieść sprawę do sądu penitencjarnego w celu zweryfikowania wyroku.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wykroczenia 0 Comments

Czy można nie przyjąć mandatu?

Mandat to kara finansowa lub w postaci punktów karnych (w przypadku wykroczeń drogowych). Jest alternatywną formą wymierzania kary i mniej inwazyjną. Może zostać wypisany przez policję, straż miejską, kontrolera komunikacji

Wykroczenia 0 Comments

Czym zajmują się strażnicy miejscy?

Straż miejska zrodziła się, aby zajmować się mniej groźnymi wykroczeniami niż policja, głównie drogowymi. Ma prawo do wystawiania mandatów karych oraz inne kompetencje związane z interwencjami. Ponad 2 lata temu

Wykroczenia 1Comments

Jak wygląda praca kuratora sądowego?

W zgodzie z ustaleniami Kodeksu karnego wyrok sądu ma być karą za dokonane czyny. Od czasu do czasu jednocześnie wskazuje się dozór kuratora sądowego, który musi kontaktować się z podejrzanym.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply