Jakie prawa ma pracownik w zakresie wydania świadectwa pracy?
Po ukończeniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy. Zgodnie z normami prawnymi pracownik ma prawo rościć od pracodawcy naprawienia krzywdy na skutek nieotrzymania świadectwa pracy na czas lub przekazania go w nieodpowiedniej postaci.
Roszczeniem tym jest rekompensata w postaci zapłaty wynagrodzenia za okres, w którym osoba przebywała bez zatrudnienia z powodu braku przekazania świadectwa, nie może on jednak trwać dłużej niż 6 tygodni.
Rozpoczęcie przez pracownika procedury sądowej musi być poparte występowaniem trzech warunków:
– niewydanie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy,
– odczuwanie szkody przez pracownika,
– występowanie związku przyczynowego pomiędzy niewydaniem świadectwa a byciem bez zatrudnienia.
Występowanie szkody oraz związku przyczynowego pozostawione jest po stronie pracownika. Wypłata odszkodowania przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy w rezultacie nieuzyskania świadectwa pracy był on bez nowe zatrudnienia, mimo że podejmował działania w tym kierunku i wie jak to umotywować.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Największa na świecie kancelaria doradztwa prawnego otworzyła w Warszawie centrum biznesowe
Grupa Dentons, największa na świecie kancelaria doradztwa prawnego, która otworzyła w Warszawie centrum usług wspólnych, podkreśla, że o wyborze lokalizacji zadecydował dostęp do wykwalifikowanej kadry, atrakcyjna cena wynajmu, nowoczesne otoczenie biznesowe oraz infrastruktura
Podatek od sprzedaży detalicznej wchodzi w życie
Od dzisiaj wchodzi w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Podatek będzie musiało płacić ok.
Wszystko o prawie pierwokupu
W branży deweloperskiej istnieje tzw. prawo pierwokupu, które uważane jest jako przywilej i przysługuje niewielkiej grupie wyselekcjonowanych osób. Innymi słowy mają możliwość zobaczenia i kupienia mieszkania przed pozostałymi zainteresowanymi. Jak
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!