Jakie cechy powinien mieć skarbnik gminny?

Jakie cechy powinien mieć skarbnik gminny?

Od wielu lat funkcjonuje zasada, że do zajęcia etatu samorządowego trzeba mieć potrzebne kwalifikacje. Dotychczas liczyły się przede wszystkim umiejętności i predyspozycje. Jednak wymagania się zmieniły, szczególnie w odniesieniu do gminnego skarbnika. Kto może nim zostać? Jaki charakter powinien posiadać?

Po pierwsze trzeba wyjaśnić, że skarbnik gminy jest osobą, która zajmuje się budżetem i sprawami finansów. Każdego dnia kieruje pieniędzmi gminy, ustala plany inwestycyjne, możliwe wydatki na najważniejsze rzeczy oraz wysokość zysków.

Musi wykazywać się dobrą znajomością ekonomii, finansów oraz księgowości. Od niedawna musi ukończyć studia związane z rachunkowością i potrzebne kursy przygotowujące do działania na takowym stanowisku.

Modyfikacja prawa ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Niejednokrotnie skarbnikiem bywały osoby niezwiązane z branżą, które nie potrafiły rozwiązywać podstawowych problemów i nieprawidłowości. Dla bezpieczeństwa i renomy wybiera się osoby przygotowane i odpowiedzialne.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak założyć organizację pozarządową?

O organizacji pozarządowej trzeba mówić w stosunku do jednostek, które działają z osobistej inicjatywy, aczkolwiek chcą wspierać publiczne interesy. Celem nie jest osiąganie przychodów, ale pomoc w wąskiej dziedzinie życia.

Czy istnieje możliwość wykupu mieszkania komunalnego?

Spadkobiercy lub długoletni najemcy mieszkań komunalnych za zgodą gminy mogą wykupić mieszkania i otrzymać bonifikatę nawet do 90 %. Stopień trudności procedury jaką należy rozpocząć aby starać się o kupno

Gmina 0 Comments

Zasady wyboru sołtysa

Posada sołtysa to bardzo odpowiedzialna i poważna funkcja. Przede wszystkim dlatego, że to sołtys reprezentuje całe sołectwo oraz jest uczestnikiem spotkań w gminie lub na naradach z wójtem. Jak wybierany

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply