Wszystko o dodatku zmianowym

Wszystko o dodatku zmianowym

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest wypłacanie pracownikom pensji oraz dodatków związanych z pełnieniem przydzielonych funkcji. W przypadku podjęcia nadliczbowych zobowiązań można liczyć na wyższą wypłatę. Wśród wielu dostępnych premii wyróżnić można dodatek zmianowy. Czym się wyróżnia? Dla kogo jest przeznaczony?

Po pierwsze należy wyjaśnić, że w zgodzie z funkcjonującym prawem w Polsce można wypłacać dodatki funkcyjne w zgodzie z zajmowanym stanowiskiem, stażowe, za języki obce, za przebywanie w szkodliwych warunkach oraz zmianowy.

Ostatni z wymienionych wyżej dotyczy pracowników, którzy zostali zatrudnieni w systemie zmianowym. Inaczej mówiąc wypłacany jest, gdy godziny zatrudnienia są zmienne i wielokrotnie utrudniają normalne działanie. Omawiany dodatek ma rekompensować straty godzinowe oraz pozostałe niedogodności.

Wysokość świadczenia w dużej mierze uzależniona jest od zajmowanego stanowiska oraz ilości przydzielonych godzin na nocnej zmianie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Zarobki 0 Comments

Jakie są formy wynagrodzenia akordowego?

Jedną z najbardziej znanych form wynagrodzenia jest forma akordowa, w której suma zarobków zatrudnionego wyliczana jest na podstawie liczby zrobionych przez niego towarów lub operacji. Stosuje się ją najczęściej w

Zarobki 0 Comments

Wyższe dopłaty do pensji niepełnosprawnych

Od poprzedniego roku funkcjonują nowe reguły dotyczące dopłat do honorarium osobom niepełnosprawnym. Ustalenia te są dobre przede wszystkim dla tych, którzy mają przyznaną grupę inwalidzką. Podstawą do ustalenia wielkości wypłaty

Zarobki 0 Comments

Zasady przyznawania dodatku wyrównawczego

Zasadność wypłacenia dodatku wyrównawczego zachodzi wtedy, gdy pracodawca zmienił zatrudnionemu warunki zatrudnienia lub wskazał inne stanowisko pracy (a tym samym otrzymał niższy dochód). O przyznaniu dodatku decyduje przełożony, który dokonuje

3 komentarze

 1. pisek
  07 sierpnia, 17:10 Reply
  Obowiązkiem każdego pracodawcy jest wypłacanie pracownikom pensji w terminie. Szanowanie go również, ale to już inna bajka.
 2. pos
  13 sierpnia, 15:58 Reply
  Obowiązkiem każdego pracodawcy jest wypłacanie pracownikom pensji oraz dodatków związanych z pełnieniem przydzielonych funkcji.
 3. akcentt
  31 stycznia, 11:07 Reply
  Może i jest to obowiązek, ale niestety często pracodawcom szkoda i nie dają tyle ile powinni.

Leave a Reply