Dlaczego firmy wybierają dumping?

Dlaczego firmy wybierają dumping?

Każda firma ma indywidualną strategię rozwoju i kreowania pozycji na rynku. Wielokrotnie stosuje się dość kontrowersyjne metody, które nie dają gwarancji na sukces. Wśród nich znajduje się dumping, który stał się bardzo popularny. Czym się charakteryzuje? Dlaczego przedsiębiorstwa wybierają go tak często?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że dumping wprowadzają firmy handlowe. Oferują asortyment w cenach, które nie rekompensują nawet kosztów produkcji lub eksportują produkty poza Polskę, ale nie udostępniają ich w kraju.

Wymienić można trzy najważniejsze działania dumpingowe. Bardzo znany jest dumping sporadyczny, który polega na sprzedaży towarów po bardzo niskiej cenie z powodu niedoboru klientów, dużego sukcesu za granicą lub aby odzyskać koszty magazynowania. Mniej znany, ale dużo bardziej niebezpieczny, jest dumping łupieżczy, który prowadzi do przejęcia rynku i usunięcia konkurencji. Najrzadziej wybierany jest dumping stały, czyli sprzedawanie produktów jedynie za granicą.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że dumping w Polsce jest zabroniony i szczegółowo opisany w ustawie sprzed 20 lat. Jest objawem nietolerowania konkurencji i nieodpowiedniego zwalczania przeciwników biznesowych.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 3 komentarze

O czym mówi ustawa antymonopolowa?

Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, a klientom dostępu do wybranych towarów i usług. Bywają natomiast sytuacje, gdy duże firmy degradują mniejsze, usuwają rywali, górują

Wiadomości 0 Comments

Polska Izba Przemysłu Targowego – 20 lat doświadczeń i sukcesów

W tym roku Polska Izba Przemysłu Targowego, jedyna ogólnopolska i najważniejsza organizacja przemysłu targowego w Polsce obchodzi Jubileusz 20-lecia samorządu przedsiębiorców działających w branży targowej. Kulminacją obchodów Jubileuszu była uroczysta

Wiadomości 0 Comments

Ile kosztuje opatentowanie wynalazku?

Każde przedsiębiorstwo, które próbuje wpisać do rejestru patent wie, jak wiele pism należy wypełnić i czasu poświęcić na przekazanie do urzędu. Oprócz podstawowych czynności można dokonać wykupienia praw do wynalazku.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply