Ile w przyszłości wyniesie zasiłek pielęgnacyjny?

Ile w przyszłości wyniesie zasiłek pielęgnacyjny?

Zgodnie z zapisami ustawowymi w czerwcu 2013 roku przestało obowiązywać świadczenie pielęgnacyjne. Decyzja ta przyjęta została z ogromnym niezadowoleniem. Z tego względu kwestia usunięcia zasiłku została poddana do ponownego rozpatrzenia. Dlaczego świadczenie pielęgnacyjne jest potrzebne? Kto z niego korzysta?

Zasiłek z reguły ma troszczyć się o rodziców i opiekunów osób niesprawnych. Chodzi głównie o sytuacje, kiedy niezbędna jest ciągła opieka związana kłopotami ruchowymi oraz działaniami rehabilitacyjnymi, uczeniem się i leczeniem.

Ze wzgląd na ciągłe wyrazy sprzeciwu samych zainteresowanych zasiłek został szybko przywrócony i ponownie jest przyznawany. Opiekun powinien jednak zrezygnować z dotychczasowej pracy zawodowej na rzecz udzielania pomocy niepełnosprawnemu.

Wysokość świadczenia plasuje się na poziomie 1000 zł i będzie obowiązywać do końca tego roku. W 2015 kwota wzroście do 1200 zł, w 2016 już do 1300 zł, a za trzy lata na podstawie najniższej krajowej.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc Społeczna 1Comments

Dla kogo pies towarzyszący?

Psy towarzyszące są ogromną pomocą i ułatwieniem w życiu codziennym dla osoby niepełnosprawnych. Chodzi przede wszystkim o osoby niewidome, niesłyszące lub cierpiące na poważne choroby. Jakie są podstawowe zadania psa

Pomoc Społeczna 2 komentarze

Na jakich zasadach przyznaje się zasiłek dla opiekunów?

W zgodzie z ustaleniami Trybunału Konstytucyjnego zlikwidowane zostaną dotacje pielęgnacyjne dla pomocników niepełnosprawnych. Jednocześnie wprowadzone nowe przepisy, w ramach których opiekun uzyska częściowe wynagrodzenie za opiekę i wsparcie. Ile wyniesie

Pomoc Społeczna 1Comments

Mieszkania zastępcze dla bezdomnych

Każda osoba bezdomna może starać się o mieszkanie (pomieszczenie zastępcze) w ramach pomocy od miasta. Jest to podstawowe zadanie instytucji gminnych i powinno być realizowane zgodnie z zapotrzebowaniem. Istnieją przypadki,

3 komentarze

 1. kokoszka
  02 września, 18:48 Reply
  Zasiłek pielęgnacyjny tak na prawdę powinien wzrastać z roku na rok. Osoby, które opiekują się bliskimi chorymi muszą być przy nich cały czas, a zasiłek to za mało, żeby im to wynagrodzić.
 2. maro
  07 stycznia, 18:53 Reply
  Mam nadzieję, że zasiłek pielęgnacyjny będzie wzrastał z roku na rok. Może nasz rząd w końcu coś zrobi.
 3. becia
  19 stycznia, 10:38 Reply
  Zasiłek pielęgnacyjny jest przede wszystkim za mały bo pieluchy i innego tego typu rzeczy są za drogie.

Leave a Reply