Ile obecnie kosztują sprawy rozwodowe?

Ile obecnie kosztują sprawy rozwodowe?

Każda sprawa rozwodowa zmierza do określenia lub podziału odpowiedzialności za rozpad związku małżeńskiego. Dodatkowo sąd dołącza opinię, kto pokryje koszty sądowe i w jakiej wysokości. Co wpływa na końcową sumę przedstawianą wraz z wyrokiem? Co najdroższe i dlaczego?

Na wstępie warto powiedzieć, że do kosztów procesowych zalicza się przede wszystkim wpisy sądowe oraz całą dokumentację wygenerowaną w okresie postępowania, opinię biegłych, a także zastępstwa procesowe (udział adwokata).

Zazwyczaj zsumowane koszty spływają na stronę, która według sądu poniosła winę w całej sprawie oraz przegrała proces. Tym samym powinna uregulować koszty postępowania, które uzależnione są od ilości rozpraw oraz środków i narzędzi wykorzystanych do wyjaśnienia sprawy.

Od czasu do czasu winę przerzuca obie strony, które pokojowo planują przeprowadzić rozwód lub sąd dokonuje podziału odpowiedzialność za rozpad na równe części. Wówczas opłaty sądowe spłaca się po połowie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Rozwody 0 Comments

Jakie są koszty rozwodu w Polsce?

Coraz mniej Polaków decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, za to coraz więcej – na rozwód. Mają na to wpływ zawody miłosne, niespełnione oczekiwania, ale i rosnące przyzwolenie ze strony

Rozwody 1Comments

Metody mediacyjne

Wiele rodzin boryka się z problemami. Głównie są to konflikty na linii rodzice-dzieci. Czasami ze zwykłych kłótni przeradzają się w awantury i długotrwałe nieporozumienia. W takich przypadkach sąd może zarządzić

Wiadomości 1Comments

Jak unieważnić małżeństwo?

Wiele osób myli rozwód z unieważnieniem małżeństwa. Są to jednak dwie różne sprawy i korzysta się z tych rozwiązań z odmiennych powodów. Na czym polega unieważnienie, kto je stosuje oraz

2 komentarze

  1. Beata
    02 września, 19:33 Reply
    Sprawy rozwodowe to zazwyczaj bardzo kosztowny wydatek, dlatego lepiej jest się nie rozwodzić ;) koszt adwokata, alimenty w razie czego - nie ma sensu.
  2. becia
    19 stycznia, 10:49 Reply
    Sprawy rozwodowe nie dość, że nie są przyjemne to jeszcze kosztują zbyt wiele, dlatego zastanówmy się zanim się na to zdecydujemy.

Leave a Reply