Dla kogo zasiłek przedemerytalny?

Dla kogo zasiłek przedemerytalny?

O zasiłek przedemerytalny mogą ubiegać się osoby o z długim stażem pracy, które zostały zwolnione z dotychczasowego miejsca pracy. W tym celu należy zgłosić się do właściwego oddziału ZUS i złożyć wniosek. Po jego złożeniu organ rentowy w danym obszarze naszego zamieszkania wydaje decyzje o przyznaniu prawa do zasiłku przedemerytalnego. Wypłata zasiłku odbywa się w każdym miesiącu w terminie ustalonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy osoba ma przyznane prawo do renty rodzinnej konieczna jest decyzja dotycząca wyboru jednego zaświadczenia, które chce pobierać.

Świadczenie przedemerytalne może uzyskać osoba, która u ostatniego pracodawcy wykonywała stosunek pracy przez okres co najmniej sześciu miesięcy i w zależności od płci w przypadku kobiet ukończyła 56 lat, a w przypadku mężczyzn 61 lat. Dodatkowym kryterium jest tutaj konieczność posiadania okresu emerytalnego, który aktualnie dla kobiet wynosi 20 lat, dla mężczyzn 35 lat. O zasiłek przedemerytalny mogą ubiegać się również osoby, które u danego pracodawcy były zatrudnione nie mniej niż 6 miesięcy a rozwiązanie stosunku pracy wynikło z powodów leżących po stronie pracodawcy i w przypadku kobiet ukończyły 55 rok życia, a mężczyźni 61 lat, ponadto posiadają odpowiednią ilość przepracowanych lat uprawniających do świadczenia emerytalnego (kobiety – 30 lat, mężczyźni – 35 lat).

Innym warunkiem przyznania świadczenia jest fakt nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej przez okres nie krótszy niż 24 lata i regularnie odprowadzała składki ubezpieczeniowe. W tym przypadku próg wiekowy w przypadku kobiet to również 56 lat a mężczyzn 61 lat i staż pracy 20 i 25 lat. Kolejną okolicznością jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy w okresie do 30 dni od momentu zaprzestania pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, która była wypłacana przez co najmniej 5 lat do momentu ukończenia przez osobę ubiegającą się o zasiłek 55 roku życia – kobiety i 61 lat – mężczyźni i spełniają warunki okresu uprawniającego do otrzymania świadczenia emerytalnego.

Zasiłek przysługuje też osobom, które posiadają okres uprawniający do emerytury i wynosi on 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodów leżących po stronie pracodawcy oraz stosunek pracy wykonywany był przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Ostatnim warunkiem otrzymania zasiłku przedemerytalnego jest sytuacja, w której osoba ubiegająca się o zasiłek wykonywała stosunek pracy względem pracodawcy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy i utraciła zatrudnienie z powodu likwidacji zakładu pracy lub niewypłacalności pracodawcy i do ostatniego dnia roku poprzedzającego zakończenie zatrudnienia spełniała wymogi dotyczące wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 34 lata, a dla mężczyzn 39 lat.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Emerytury 0 Comments

Czy Polak może zostać emerytem na Węgrzech?

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się imigracja z powodów finansowych. Celem bezrobotnych Polaków są kraje zachodniej Europy, gdzie potrzeba specjalistów i pracowników fizycznych. Jednak wschodni rynek pracy również jest otwarty na

Emerytury 1Comments

Komu przysługuje emerytura pomostowa?

O warunkach nabywania praw do emerytury pomostowej mówi ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. Pracownicy pracujący w szczególnych warunkach lub szczególnych charakterze mają prawo do ubiegania się o przyznanie

Emerytury 0 Comments

Nowości w emeryturach mieszanych

Osoby, które otrzymują emeryturę według nowych zasad i osiągnęły wiek emerytalny między 2009 a 2013 rokiem mają prawo do pobierania świadczenia mieszanego. Na czym polega emerytura mieszana i w jaki

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply