Kiedy można usłyszeć zarzut paserstwa?

Kiedy można usłyszeć zarzut paserstwa?

Proceder paserstwa jest w Polsce bardzo dobrze znany. Wiele przestępstw o charakterze rabunkowym dokonuje się przede wszystkim ze względu na opcję sprzedaży zdobytych przedmiotów. W zgodzie z Kodeksem wykroczeń możliwych jest kilka form tego przestępstwa. Co ustawa mówi o paserach? Jakie sankcje karne grożą winnemu?

Wedle obowiązującego prawa wyodrębnia się paserstwo umyślne, czyli świadome i z premedytacją. Jego skutkiem jest zdobycie czyjegoś mienia, które prowadzi do poprawienia sytuacji majątkowej. Obarczone jest karą pozbawienia wolności lub wysoką grzywną.

Natomiast paserstwo nieumyślne dotyczy osób, które nie miały pojęcia, że biorą udział w całej procedurze i nabyły lub przetrzymują kradzione rzeczy. Niestety muszą uregulować grzywnę w przedziale do 1,5 tys. zł.

Podsumowując, każdy typ paserstwa jest zabroniony. Nawet wsparcie w ukryciu pozyskanego mienia lub transport przedmiotów traktowany jest jako współudział i właściwie karany.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wykroczenia 0 Comments

Zakazy wchodzenia do wody

Już za kilka dni pierwszy dzień lata. Podczas upałów bardzo często chłodzimy się w najbliższych akwenach wody. Niestety, nie wszędzie jest to wskazane, a kąpiel w miejscu zabronionych może skutkować

Wykroczenia 0 Comments

Wszystko o mandatach

Mandat karny zwykle przyznawany jest za wykroczenia w przestrzeni miejskiej (np. wykroczenia drogowe). Nakłada go zwykle Policja, jednak uprawniona jest do tego również Straż Miejska i kilka innych zawodów (np.

Wykroczenia 0 Comments

Jakie kary za korzystanie z czyjegoś mienia?

Każdy, kto nabył mienie zgodnie z prawem może z niego w pełni korzystać. W chwili zakupu lub otrzymania staje się jedynym właścicielem. Korzystanie z przedmiotów bez wiedzy lub zgody osoby

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply